We wrześniu w największych miastach w Polsce ruszą targi mieszkaniowe. To doskonała okazja, aby poszukać swojego pierwszego wymarzonego M. Niewielu jednak stać na jego zakup za własne pieniądze. Niektórzy są zmuszeni sięgnąć po pomoc banków – m.in. po kredyty hipoteczne. Jak dobrze wybrać taki kredyt? I jak zadbać o spłatę takiego zobowiązania?
Finanse to jedna z dziedzin historycznie zarezerwowanych dla mężczyzn. O tym, czy testosteron rzeczywiście jest niezbędny do sprawnego gospodarowania majątkiem rozmawiamy z dr Lidią D. Czarkowską – psychologiem, socjologiem, wykładowcą i dyrektorem centrum coachingu w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Małgorzatą Popielewską, Członkiem Zarządu Union Investment TFI.
„Klient musi być zadowolony, nieporozumienia wykluczone” – to fragment regulaminu, który widniał w pracowni portretowej Stanisława Ignacego Witkiewicza. Nie wiadomo jaką opinię na temat szybkich pożyczek miałby dziś Witkacy i na co przeznaczyłby dodatkową gotówkę, nie jest jednak tajemnicą, że Polacy polubili szybkie pożyczki i korzystają z nich regularnie.
Wymarzone mieszkanie? Luksusowy standard, parę minut spacerem do ulubionej kawiarni w centrum, widok z okna na unikalne zabytki przywołujące ducha miasta, a wieczorami zachód słońca oglądany z wygodnej kanapy. Aha, i jeszcze żeby cena była atrakcyjna.
Student 2014 roku to wymagający gracz na rynku nieruchomości. Jego wymarzone lokum to mieszkanie dwu- lub trzypokojowe, za ok. 500 zł od osoby, blisko uczelni lub centrum, najchętniej w nowym budownictwie, dobrym standardzie i w pełni wyposażone. Takie wnioski płyną z najnowszych obserwacji pośredników w obrocie nieruchomościami, uczestniczących w ogólnopolskiej akcji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości BEZPIECZNY NAJEM. W największych akademickich miastach na żaków czekają mieszkania od 1000 do nawet 3500 złotych.
Polacy uważają, że w dzieciństwie nie otrzymali odpowiedniej wiedzy finansowej, co negatywnie przekłada się na to, jak w dorosłym życiu gospodarują pieniędzmi i domowym budżetem. Dlatego warto poznać kilka sposobów, które pomogą zadbać o nasze domowe finanse i zyskać dodatkowe fundusze.
Po powrocie z wakacji warto sprawdzić swoje środki na koncie i w portfelu, bo może się okazać, że przekroczyliśmy zaplanowany budżet. W czasie urlopowego ferworu jesteśmy bardziej spontaniczni, więc pieniądze często kończą się już w trakcie wyjazdu. Powiększamy wówczas debet na koncie lub zadłużenie na karcie kredytowej. Jak w takiej sytuacji szybko podreperować domowe finanse? Jest na to kilka sposobów.
Portal szybko.pl już po raz piąty rusza z akcją edukacyjną. „Wynajmuj bezpiecznie” Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację wśród studentów i młodych ludzi wiedzy na temat tego jak bezpiecznie i skutecznie wynająć mieszkanie lub stancję.
Przedsiębiorczy studenci często decydują się na założenie własnej firmy. Jako nowicjusze mogą skorzystać z ulg, które zmniejszą składki do ZUS o prawie 60%.
Przełom lipca i sierpnia to bardzo dogodny moment by wynająć nowe lokum. Część studentów zrezygnowała z dotychczasowych mieszkań i na rynku pojawiła się spora nadwyżka ofert. Zainteresowanie nimi nie jest jeszcze zbyt duże, ale będzie powoli wzrastać, dlatego - jeśli zależy Wam na niższych kosztach - radzimy jak najszybciej zacząć poszukiwania, by zdążyć przed wrześniową studencką gorączką. Stawki miesięczne są teraz średnio nawet do 300 zł niższe niż w czerwcu, ale od końca sierpnia będą stopniowo wzrastać.
Po raz kolejny prorodzinne plany rządu legły w gruzach. W ciągu pół roku od uruchomienia program dofinansowania do wkładu własnego kredytu mieszkaniowego najwięcej umów o kredyt podpisały osoby samotne.
Oszczędzać można na wiele sposobów. Porównywarka finansowa Comperia.pl zbadała, które produkty przynoszą większe zyski: lokaty czy rachunki oszczędnościowe. Efektem badań jest raport, w którym eksperci obalają mity dotyczące oszczędzania na lokatach i rachunkach.
Ponad jedna trzecia Polaków uważa, że przyczyną popadania w zadłużenie są czynniki zewnętrzne, czyli sytuacje losowe. Ale równie duża grupa widzi przyczynę w naszej niewystarczającej edukacji finansowej. Czy potrafimy krytycznie spojrzeć na własne umiejętności zarządzania pieniędzmi?
Pośrednicy nieruchomości pomogą studentom znaleźć odpowiednie mieszkanie. Polska Federacja Rynku Nieruchomości rozpoczyna ogólnopolską akcję BEZPIECZNY NAJEM. W sierpniu i we wrześniu, biorące udział w kampanii biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, pomogą żakom znaleźć mieszkanie i bezpiecznie przejść przez konieczne do zakończenia transakcji procedury. Tegoroczna kampania jest szczególnie istotna, bo odbywa się po raz pierwszy po rządowej deregulacji zawodu pośrednika.
Wysokość większości świadczeń wypłacanych przez ZUS zależy od osiąganych wcześniej zarobków. Co w sytuacji, jeśli poważnemu wypadkowi ulegnie student, który nigdy nie pracował? Czy ZUS wypłaci rentę?