Student niezdolny do pracy, czyli renta socjalna

Wysokość większości świadczeń wypłacanych przez ZUS zależy od osiąganych wcześniej zarobków. Co w sytuacji, jeśli poważnemu wypadkowi ulegnie student, który nigdy nie pracował? Czy ZUS wypłaci rentę?

W niektórych przypadkach o pieniądze z ZUS mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, które nie mają stażu ubezpieczeniowego. ZUS będzie wypłacał rentę socjalną, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, lekarz orzecznik ZUS musi stwierdzić całkowitą niezdolność do pracy. Częściowa niezdolność do pracy nie daje prawa do renty. Po drugie, naruszenie sprawności organizmu musi nastąpić przed osiągnięciem pełnoletności lub przed ukończeniem 25 roku życia jeśli kontynuujemy naukę. W przypadku podjęcia studiów doktoranckich warunek wieku jest przedłużany do końca tych studiów. Po trzecie, należy mieszkać na terytorium Polski.

Aby uzyskać rentę socjalną należy w ZUS złożyć wniosek i zaświadczenie o stanie zdrowia od swojego lekarza. Wysokość renty socjalnej to 709,34 zł (brutto).

Renta socjalna może być wypłacana nawet po zakończeniu studiów, tak długo jak trwa całkowita niezdolność do pracy. Podczas pobierania renty można pracować. Pamiętać należy, że podjęcie pracy w tym okresie i uzyskanie przychodu większego niż 70% przeciętnego wynagrodzenia oznacza zawieszenie renty przez ZUS. Renta socjalna przestanie również płynąć jeśli na stałe przeprowadzimy się za granicę.


opublikowano: 2014-07-01
Komentarze
Polityka Prywatności