Jak wybrać projekt domu

Decyzja podjęta – kupujesz dom. To inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby została dobrze przemyślana. Wśród setek ofert trudno zdecydować się na odpowiedni projekt. Zanim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla Twojej rodziny, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów, dzięki którym będziesz się cieszyć mieszkaniem dostosowanym idealnie do potrzeb Twoich i Twoich bliskich.

1.      Markuj terytorium, czyli wybierz wielkość powierzchni

Zastanów się, jak duży dom będzie odpowiadał Twoim wymaganiom. Weź pod uwagę potencjał wykupionej działki oraz ograniczenia przestrzenne związane z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Pomyśl także o tym, ile osób będzie mieszkać w nowo wybudowanym domu. Być może warto się zastanowić, czy rodzina wkrótce się powiększy, a także czy w przyszłości Twoje dzieci będą chciały mieszkać np. na piętrze lub poddaszu. Takie kwestie są trudne do ustalenia, dlatego ważne, abyś przedyskutował z bliskimi ewentualne zmiany.

Każdy chce mieć duży i przestronny dom. Jednak nie sztuką jest wybudowanie ogromnej willi – później trzeba będzie liczyć się z kosztami jej utrzymania. Wybierz projekt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Dla singla lub dwóch–trzech osób wystarczy dom do 120 m2. Czteroosobowa rodzina z powodzeniem pomieści się w domu o powierzchni do 160 m2. Jeśli domowników będzie więcej lub mają szczególne wymagania – zastanów się nad domem powyżej tych wymiarów.

2.      Dom na wysokim poziomie – ustal liczbę kondygnacji i rodzaj dachu

Ten element wiąże się nierozerwalnie z decyzją o powierzchni domu. Jeśli nie dysponujesz dużą działką, a potrzebujesz kilku dodatkowych pomieszczeń, warto wybrać projekt domu piętrowego. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie poddasza.

Ważny element planowania budowy własnych czterech kątów, wynikający także z wyboru liczby kondygnacji, to określenie rodzaju dachu. Pokrycia spadkowe czy nowoczesne dachy płaskie – decyzja należy nie tylko do Twoich upodobań estetycznych i funkcjonalności wybranego modelu (zwłaszcza zimą, kiedy ze stropodachu należy regularnie usuwać śnieg). Geometrię dachu nierzadko dyktuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, warto zapoznać się z tymi informacjami, żeby nie zawieść się na etapie budowy.

3.      Co rodzina, to zwyczaj – dobierz projekt dopasowany do Twojego stylu życia

Zanim zdecydujesz się na określony projekt domu, zastanów się nad dodatkowymi potrzebami Twojej rodziny, które wynikają z przyjętych rytuałów, upodobań i zainteresowań. Jeśli lubisz przyjmować gości, warto rozważyć projekty uwzględniające duży salon. Być może dobrym pomysłem będzie zainstalowanie dwóch łazienek tak, aby uprzyjemnić pobyt zaproszonym osobom. Uprawiasz wolny zawód? Z pewnością przyda Ci się przestronny pokój do pracy lub gabinet z dala od sypialni dzieci. Wielbiciele majsterkowania ucieszą się z większego garażu czy pomieszczenia gospodarczego.

Zwróć uwagę także na inne dodatkowe potrzeby. Jeśli decydujesz się na dom z kotłownią, na pewno niezbędne okaże się pomieszczenie, w którym będziesz składować opał. Zamierzasz posadzić drzewa owocowe? Pomyśl o niewielkiej spiżarni do przechowywania przetworów. Zastanów się, czy powinna znajdować się przy kuchni, czy może raczej w pomieszczeniu przypiwnicznym. Coraz więcej osób planuje także posiadanie własnej garderoby. Pamiętaj, że aby taki pokój spełniał swoje funkcje, musi liczyć sobie przynajmniej kilkanaście metrów kwadratowych.

opublikowano: 2016-05-05
Komentarze
Polityka Prywatności