Zwiększ swoje szanse na kredyt hipoteczny

Jak można zwiększyć szanse na przyznanie kredytu hipotecznego

Wiele osób marzy o nowym mieszkaniu lub domu, niestety nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek. W tej sytuacji ogromną pomocą okazuje się być kredyt hipoteczny. Pomimo że nierzadko budzi negatywne skojarzenia, często jest jedyną drogą do spełnienia marzenia o własnym „M”. Zanim udamy się na spotkanie z przedstawicielem banku, trzeba się odpowiednio przygotować. Wrażenie jakie zrobimy może zaważyć na tym czy bank udzieli nam pożyczki.

Pierwszą rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest zdolność kredytowa. Zgodnie ze swoją definicją oznacza zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Aby ją sprawdzić wystarczy skorzystać z jednego z darmowych kalkulatorów kredytowych, które można znaleźć w Internecie. Oceniając zdolność kredytową bierze się pod uwagę takie kwestie jak: dochód gospodarstwa domowego, ilość osób, opłaty za mieszkanie i wiele, innych (patrz tabela poniżej).

Przykładowe informacje potrzebne do obliczenia zdolności kredytowej za pomocą kalkulatorów kredytowych

Cechy kredytu

Opis gospodarstwa domowego

Rodzaj i wysokość miesięcznych wydatków

Cel kredytu

Dochód (brutto lub netto)

Opłaty za mieszkanie

Kwota kredytu

Ilość osób

Koszty utrzymania

Wartość nieruchomości

Wiek najstarszego członka rodziny

Pozostałe koszty

Okres kredytowania


Raty innych kredytów

Rodzaj rat (równe/malejące)


Limity na RORach i na kartach kredytowych

Oprocentowanie kredytu



Waluta kredytu



Przed pierwszą wizytą w banku, warto zastanowić się jak ową zdolność kredytową można poprawić. Bez wątpienia do zmniejszenia szans na kredyt przyczynia się zadłużenie na kartach kredytowych, a także wysokość limitów długu na naszym koncie. Pamiętajmy również, że bank bierze pod uwagę tylko udokumentowane źródła dochodu. Dochody, które nie zostały przedstawione w Urzędzie Skarbowy formalnie nie powiększają naszego dochodu. Jeżeli mogą nam pomóc w uzyskaniu kredytu, powinniśmy je wcześniej sformalizować.

Należy mieć na uwadze, że bank rozpatruje także pewne "miękkie" kwestie, na które mamy znacznie mniejszy wpływ. Istotnymi czynnikami są tutaj: wiek kredytobiorcy, staż pracy, stałość miejsca zatrudnienia czy stałość miejsca zamieszkania. Choć nie jest to informacja oficjalna "prześwietlane" jest także życie prywatne potencjalnego kredytobiorcy. Przed wizytą w banku warto sprawdzić swoje konta na serwisach społecznościowych.

Kolejnym etapem bankowego monitoringu, na jaki trzeba się przygotować jest ocena scoringowa. Sprawdź na czym polega ta metoda: czytaj więcej.

Dział Analiz DOPOZNANIA.PL


opublikowano: 2015-09-24
Komentarze
Polityka Prywatności