Pozorne zmiany. MdM i Fundusz Mieszkań na Wynajem bez większego wpływu na rynek nieruchomości wtórnych

Specjalna edycja „Pulsu Rynku PFRN”. Jak na nowelizację rządowego programu Mieszkanie dla Młodych i pierwsze oferty Funduszu Mieszkań na Wynajem zareaguje rynek nieruchomości wtórnych? 76 proc. badanych przez PFRN pośredników w obrocie nieruchomościami uważa że Fundusz nie wpłynie znacznie na sprzedaż mieszkań, co drugi nie widzi też ryzyka ze strony nowelizowanego MdM. Ceny – zdaniem większości – także pozostaną bez zmian (*).

U progu nowych wyzwań - zapowiadanej na połowę roku nowelizacji MdM oraz pierwszych ofert w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem - Polska Federacja Rynku Nieruchomości zapytała pośredników w obrocie nieruchomościami o wpływ tych zjawisk na poziom sprzedaży i wynajmu mieszkań na rynku wtórnym oraz ceny tych transakcji.

Fundusz mniej atrakcyjny

Zdaniem 76 proc. badanych przez PFRN oferta Funduszu (w Poznaniu pierwsza pula 49 mieszkań jest już dostępna, kolejne 75 czeka na oddanie) nie wpłynie na sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym. Większość, bo 58 proc. uważa także, że bez zmian pozostanie poziom wynajmu lokali, choć 38 proc. spodziewa się niewielkiego spadku zainteresowania. Również ceny sprzedawanych mieszkań - według 63 proc. ankietowanych - nie zmienią się. Mogą natomiast zmaleć ceny wynajmu - tak przewiduje 54 proc. profesjonalistów. Jednocześnie 42 proc. uważa, że pozostaną one bez zmian.

Wzrost podaży zawsze zmienia warunki na rynku nieruchomości. Jednak analiza pierwszych ofert Funduszu już pokazuje, że będą to zmiany niewielkie. Mieszkania oferowane poza Funduszem często wygrywają lepszą lokalizacją i ceną. Oferta Funduszu jest też na razie bardzo skromna i nie wiadomo kiedy nieruchomości pojawią się w kolejnych miastach - zwraca uwagę Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

MdM nie zmieni cen

Zapowiadana na połowę 2015 roku nowelizacja rządowego programu Mieszkanie dla Młodych - zdaniem profesjonalistów PFRN - również pozostanie bez większego wpływu na rynek nieruchomości wtórnych. Połowa badanych zakłada, że sprzedaż mieszkań pozostanie na tym samym poziomie. Również ceny - według 75 proc. ankietowanych - nie zmienią się. Tylko co piąty spodziewa się ich niewielkiego wzrostu.

Zapowiadane zmiany są korzystne przede wszystkim dla rodzin
i osób wielodzietnych, które nie będą już ograniczone limitem wieku 35 lat, a także dostaną nawet dwa razy większą dopłatę (do 30 proc.) do większego mieszkania. Jednak dotychczasowe doświadczenia pokazują, że z programu korzystają głównie osoby samotne. Na tle MdM rynek wtórny jest też bardzo konkurencyjny. Oferowane mieszkania są często tańsze i nie wymagają natychmiastowych i wielotysięcznych nakładów finansowych. Nie spodziewam się, aby nowe rozwiązania miały większy wpływa na naszą branżę - podsumowuje Leszek A. Hardek.

(*) Badanie ankietowe przeprowadzone przez PFRN z wykorzystaniem sondażu online, w którym wzięły udział 172 biura w obrocie nieruchomościami z całej Polski.


opublikowano: 2015-02-26
Komentarze
Polityka Prywatności