Co lepsze - lokaty czy rachunki oszczędnościowe?

Oszczędzać można na wiele sposobów. Porównywarka finansowa Comperia.pl zbadała, które produkty przynoszą większe zyski: lokaty czy rachunki oszczędnościowe. Efektem badań jest raport, w którym eksperci obalają mity dotyczące oszczędzania na lokatach i rachunkach.

Wokół tematu oprocentowania środków na lokacie i koncie oszczędnościowym narosło wiele mitów. Pewne jest jednak to, że gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym zapewnia większą elastyczność wypłat. Na lokatach (wyjąwszy nieliczne oferty) wcześniejsze wycofanie środków powoduje utratę zgromadzonych odsetek. Comperia.pl wzięła pod lupę fakty i mity dotyczące oszczędzania, sprawdziła 34 banki oferujące lokaty (na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące) oraz konta oszczędnościowe.

Lepiej na lokacie czy koncie?

Jak wynika z raportu, oprocentowanie kont oszczędnościowych jest wyższe tylko w porównaniu z lokatami miesięcznymi i wynosi średnio 2,02 proc. (lokaty - 1,77 proc.). Jedynie w pojedynczych przypadkach oprocentowanie lokat na 3 miesiące lub dłużej jest niższe niż oprocentowanie konta oszczędnościowego. Natomiast biorąc pod uwagę dwuletni okres oszczędzania, lokaty mogą pochwalić się wyższym oprocentowaniem.

Jak zauważają eksperci Comperia.pl, konta oszczędnościowe kuszą klientów atrakcyjnymi warunkami, które jednak obowiązują zwykle przez krótki okres. - Po upływie promocyjnego okresu, warunki zmieniają się znacząco na niekorzyść klientów. Więcej niż co trzeci z analizowanych przez nas banków proponuje atrakcyjny poziom oprocentowania wyłącznie w ramach oferty specjalnej, która obowiązuje zwykle maksymalnie przez kilka pierwszych miesięcy. Po ustaniu okresu promocyjnego, oprocentowanie środków w wielu przypadkach wraca do poziomu niższego o ponad połowę - podkreśla Marta Ośko.

Im dłużej, tym lepiej?

Jak pokazuje raport, w większości przypadków jest to prawdą. Zwłaszcza, jeśli porówna się lokaty na 1 lub 3 miesiące (tylko w Alior Banku depozyt kwartalny nie jest lepiej oprocentowany niż miesięczny). Natomiast porównując lokaty na 3 i 6 miesięcy oraz 6 i 12 miesięcy, tylko w co czwartym banku dłuższy okres oszczędzania nie przekłada się na wyższe oprocentowanie.

Wierność nie zawsze popłaca

Mówiąc konkretniej - warto mieć więcej niż jedną lokatę i to niekoniecznie w jednym banku. Eksperci Comperia.pl przeanalizowali roczny zysk z lokat miesięcznych, kwartalnych, półrocznych i rocznych. Pod uwagę wzięto okres od czerwca 2013 roku do maja 2014. Z zebranych danych wynika, że najwięcej zarobił klient, który w ciągu roku zdecydował się na cztery 3-miesięczne lokaty, dzięki czemu po roku łącznie zyskał 194,92 zł odsetek. Zaledwie 162,41 zł zarobiła osoba, która założyła lokatę roczną, mimo że wybrała najkorzystniejszą propozycję na rynku (Lokata Prezesa w GetinOnline).

Jak skutecznie oszczędzać? Wnioski z Raportu

· Oprocentowanie lokat jest zazwyczaj wyższe niż kont oszczędnościowych.

· Im dłuższy okres oszczędzania, tym wyższe oprocentowanie lokaty (z wyjątkami na promocje).

· Największe zyski przynoszą promocyjne lokaty kwartalne. Najczęściej są to produkty skierowane do nowych klientów, z których można skorzystać tylko raz.

· Konto oszczędnościowe pozwala na większą swobodę w dysponowaniu zgromadzonymi na nim środkami niż lokata

Źródło: Raport "Mity na temat oszczędzania", http://www.comperia.pl/comperiapl-sprawdza-mity-dotyczace-oszczedzania.html


opublikowano: 2014-07-23
Komentarze
Polityka Prywatności