Czasy studenckie to wyjątkowy okres w życiu człowieka. W przeszłości wiele razy słyszeliśmy, jak z przyjemnością wspominali ten okres nasi znajomi, starsze rodzeństwo czy rodzice. Teraz sami studiujemy i doceniamy życie w dużym mieście, naukę na prestiżowej uczelni, mnogość spotkań towarzyskich czy większą swobodę decydowania o sobie.
Ta swoboda jest jednak ograniczona poprzez naszą zależność finansową od innych - utrzymujemy się dzięki wsparciu rodziców, comiesięcznym wpłatom ze stypendium lub zarobkom z dorywczej pracy na pół etatu. Kiedy jednak czujemy, że suma naszych potrzeb przekracza posiadane zasoby pieniężne, możemy zdecydować się na pożyczenie pieniędzy. Wtedy naprzeciw naszym potrzebom wychodzą instytucje pozabankowe, które zachęcają do skorzystania z proponowanej przez nie pożyczki dla studenta. Kiedy więc takie rozwiązanie jest lekarstwem na nasz dołek finansowy, a kiedy przyczyni się do jego pogłębienia? Sprawdźmy, w jakich okolicznościach warto wziąć pożyczkę, a kiedy lepiej się wstrzymać, przyglądając się przykładowym sytuacjom.
Sytuacja pierwsza: Zepsuł Ci się komputer
Komputer - Twoje narzędzie do nauki i pracy. Bez niego nie dokończysz ważnego eseju, nie opłacisz wszystkich rachunków za mieszkanie, nie wyślesz ważnego maila do profesora. Twoja praca jest zablokowana, a Ty nie możesz nawet posłuchać muzyki czy obejrzeć serialu.
TAK dla pożyczki:
Jeśli komputer przeżył już swoje, gwarancja na sprzęt jest już nieważna, a Ciebie gonią terminy - nawet się nie zastanawiaj. Pożyczka będzie doskonałą pomocą.
NIE dla pożyczki:
Odpuść sobie zaciągnięcie pożyczki, jeśli awarię komputera naprawisz dzięki gwarancji lub pomocy znajomego informatyka. Nie decyduj się na pożyczkę również wtedy, gdy masz oszczędności na taki cel.
Sytuacja druga: Nie masz pieniędzy na wyjazd
Wycieczka poza miasto, podróż za granicę - każdy potrzebuje odpoczynku i oderwania się od codzienności, a także atrakcji, których dostarcza podróżowanie. Kiedy jednak brakuje Ci środków na wyjazd, podczas gdy Twoi znajomi już dokonali zaliczek, czujesz się niezręcznie.
TAK dla pożyczki:
Jeśli wyjazd ma być nagrodą za dobrze zdane egzaminy lub za odniesienie sukcesu w pracy, pożyczka na wyjazd wesprze Cię w ukoronowaniu takiego wydarzenia. Poza tym i Ty zasługujesz na odpoczynek. W wakacje i ferie zwykle pracujesz lub uczysz się - czemu miałbyś rezygnować z wyjazdu tylko z powodu niewystarczających środków?
NIE dla pożyczki:
Jeżeli to Twoja kolejna wycieczka w ciągu tego semestru, odpuść sobie. Prawdopodobnie na wyjazdy i inne przyjemności wydałeś już więcej, niż możesz się spodziewać, dlatego też Twoja sytuacja finansowa nie jest zbyt kolorowa. Wstrzymaj się i przywróć swoje finanse do równowagi. Wzięcie pożyczki mogłoby tylko pogłębić Twój kryzys.
Sytuacja trzecia: brakuje Ci pieniędzy na materiały naukowe
Akademickie książki to nie tylko sedno studenckiej wiedzy, ale i… ogromny wydatek. Z doświadczenia wiemy, że na przykład podręczniki do medycyny kosztują nawet po kilkaset złotych rocznie, podobnie jak i materiały plastyczne dla studentów ASP. Z kolei studiując prawo trudno nadążyć za kupowaniem kodeksów - prawo ciągle się zmienia. Co robić, gdy studenckie wydatki się mnożą?
TAK dla pożyczki:
Jeśli materiały, których potrzebujesz, są trudne do pożyczenia, a tym samym niezbędne do Twojego rozwoju - wtedy pożyczka dla studenta okaże się bardzo pomocna. W końcu każdy żak chce być jak najlepiej przygotowany do nauki.
NIE dla pożyczki:
Odpuść sobie pożyczanie pieniędzy, jeśli potrzebne materiały możesz pożyczyć, skserować, albo kupić używane za bezcen. Pożyczka nie jest najlepszym pomysłem, jeśli wiesz, że np. możesz sprzedać stare podręczniki i za uzyskane pieniądze kupić nowe.
Sytuacja czwarta: nie stać Cię na wymarzony kurs
Szkolenie z C++, kurs z niemieckiego, a może warsztaty z tango? Każdy student ma podobne marzenia, gdyż pragnie się rozwijać. Kiedy brak finansów ogranicza nas w realizacji pasji czy celów zawodowych, szukamy usilnie rozwiązania.
TAK dla pożyczki:
Pożyczka dla studenta będzie remedium na brak finansów w danym czasie - pomoże Ci zrealizować marzenie lub cel, jeśli nie stać Cię na to. Poza tym, inwestycja w taki kurs zaprocentuje w przyszłości nie tylko satysfakcją, ale i nowymi kompetencjami.
NIE dla pożyczki:
Jeśli wiesz, że wystarczy szepnąć słówko rodzicowi, by sfinansował Ci taki kurs lub wziąć dodatkowe godziny w pracy - zrób to! Nie obciążaj się pożyczką, kiedy czujesz, że możesz inaczej pozyskać potrzebne środki.
Pożyczka dla studenta - pomocna dłoń w kryzysowej sytuacji
Jak zatem widzimy, pożyczka studencka stanowi świetne rozwiązanie braku pieniędzy, szczególnie jeśli potrzebujemy zrealizować konkretny cel. Jednak nie decydujmy się na nią zbyt pochopnie, niechaj decyzja o pożyczeniu pieniędzy będzie przemyślana. Pamiętajmy, że zawsze czeka nas spłata, która w danym momencie miesiąca może być dla naszego niestabilnego budżetu większym kłopotem niż sam brak pieniędzy na cel.
Więcej porad finansowych możesz znaleźć w Akademii finansów Pożyczkomatu: https://www.pozyczkomat.pl/