Oszczędzani - mamy na nie różne sprytne sposoby. Niektórzy wrzucają do skarbonki każde 5 złotych, które wyda im kasjer podczas codziennych zakupów. Inni co miesiąc zostawiają wolne środki na koncie. Popularne jest też gromadzenie pieniędzy otrzymanych w postaci okolicznościowych prezentów. Te domowe sposoby są często mało skuteczne.
Jak wynika z badań „Wiedza Polaków o skutecznym oszczędzaniu” przeprowadzonych na przełomie lipca i sierpnia br. przez Instytut Badania Opinii Homo Homini dla Aforti Finance S.A. niemal połowie z nas nie udało się w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy odłożyć żadnej sumy pieniędzy!
Często uważamy, że skuteczne oraz efektywne oszczędzanie jest żmudne, męczące i uciążliwe. Ponieważ do dyspozycji mamy jedynie niewielkie sumy pieniędzy, które udaje się nam wygospodarować sądzimy, że są to niewystarczające środki na realizację wybranego celu. Często nie mamy też wiedzy o sprawdzonych inwestycjach czy programach systematycznego oszczędzania.
Odkładanie do przysłowiowej "skarpety" zazwyczaj nie przynosi zadowalających rezultatów. Dodatkowo problemem jest też nasze nastawienie. Gromadzenie pieniędzy często kojarzy się z przykrymi ograniczeniami. - Dużo wyrzeczeń kosztuje nas odłożenie każdej złotówki, - mówi Magda, mama 2 dzieci, dyrektor prywatnego przedszkola, 35 lat - trzeba sobie czegoś odmówić, a nie jest to przyjemne uczucie. Magda odkłada pieniądze do koperty, którą trzyma w domu. Dla kobiety problemem są nieprzewidziane wydatki. Gdy już udaje się jej zgromadzić nieco dodatkowych funduszy, to bardzo często przeznacza je nie na realizację zaplanowanego celu, ale na zupełnie inną, nagłą potrzebę np. dentystę dla swoich dzieci. Inna ankietowana, Marta, 23 letnia studentka resocjalizacji i pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej wraz z mężem, co miesiąc odkładają pieniądze, aby mieć wkład własny na dom, który planują wybudować.
- Czasem odłożymy 100 zł, czasem 500 zł, czasami nic nie odłożymy - mówi Marta - zależyod sytuacji, mamy różne wydatki, różne imprezy rodzinne, na które też trzeba się przygotować. A co odłożymy to jest po prostu na koncie nieruszane. Marek, 34 letni właściciel firmy PR stara się lokować swoje oszczędności. To, gdzie umieścić pieniądze jest dla niego pewną trudnością. - Trzeba się na tym dobrze znać - mówi Marek - i nie zawsze jest się w stanie samemu podjąć dobrą decyzję. Sposobem na oszczędzanie są różnego rodzaju programy regularnego odkładania pieniędzy. Takie, że ktoś co miesiąc wpłaca określoną, stałą kwotę, która jest pomnażana.
Samodzielne skuteczne oszczędzanie, inwestowanie czy też inne instrumenty finansowe pozostają tematem mało znanym dla większości z nas. Wykonane badania pokazały, że trzy czwarte osób nie miało do czynienia z żadną formą edukacji w tym zakresie. Ponad połowa badanych przyznała, że wiedza Polaków na temat skutecznego oszczędzania nie jest wystarczająca.
Na pytanie: "Dlaczego nie korzysta Pan/i z jakiejś formy edukacji w zakresie zarządzania pieniędzmi/ oszczędzania?" 60 proc. respondentów odpowiedziało, że nie interesuje ich ten temat. Na drugim miejscu pod względem częstości wskazań znalazł się brak wiedzy o istnieniu takiej formy edukacji, a na kolejnej pozycji brak informacji o tym, gdzie wiedzy należy szukać.
- Głównie szukam tych informacji w Internecie - mówi Marek - z jednej strony są to artykuły na portalach internetowych, z drugiej są to też strony instytucji finansowych, które opisują różnego rodzaju produkty właśnie o oszczędzaniu. Staram się jak najwięcej o tym dowiedzieć, zrozumieć no i wiedzieć czy dany produkt finansowy opłaca się i jaki przyniesie ewentualnie zysk. Marta natomiast podchodzi sceptycznie do wiedzy dostępnej online. - W Internecie można wiele poczytać - mówi studentka - ale jest to trochę niedokładne, można czegoś nie zrozumieć, dlatego lepiej jest się z kimś spotkać i porozmawiać. Zostać gdzieś zaproszonym i żeby ta osoba wytłumaczyła co i jak.
Według Marka, ludzie boją się oszczędzania i inwestowania, bo nie rozumieją na czym to polega i nie potrafią samodzielnie zarządzać własnymi funduszami i dlatego tego nie robią. - Myślę, że wiedza Polaków na temat skutecznego oszczędzania w ogóle jest bardzo mała i zupełnie nieodpowiednia - mówi przedsiębiorca. - Myślę, że jest bardzo, bardzo kiepska, że Polacy nie mają praktycznie żadnej wiedzy na temat finansów, nie tylko oszczędzania, ale generalnie gospodarowania finansami i również nie potrafią rozsądnie zarządzać oszczędnościami, po prostu nie są w żaden sposób do tego przygotowywani i uczeni, tylko ci którzy sami gdzieś tam próbują się czegoś dowiedzieć to ewentualnie jakąś wiedzę zdobywają. Natomiast zdecydowana większość nie ma o tym pojęcia. Obserwacje Marka potwierdza Marta - Nie wiem, może chodzi o to, że ludzie głównie nie oszczędzają - komentuje - jak patrzę po swoich znajomych, to bazują na kredycie, nikt nie myśli o oszczędzaniu tylko o tym żeby spłacić kredyt. Ludziom się nie chce wyszukiwać informacji.
A przecież korzyści płynące z edukacji finansowej są nie do przecenienia i o tym jesteśmy przekonani. Najczęściej wskazujemy na pozyskanie umiejętności racjonalnego zarządzania finansami (47,5 % badanych) oraz bezpieczeństwo finansowe oszczędności (22,1%).
- Oszczędzanie nie musi być bezwzględnym cięciem wszystkich przyjemności i stawianiem na głowie całego dotychczasowego stylu życia - mówi Klaudiusz Sytek, Prezes Zarządu Aforti Finance S.A. - Wystarczy racjonalnie podejść do domowego budżetu i ograniczyć wydatki, które są nieprzemyślane. Błędne jest też założenie, że nie mamy z czego oszczędzać. Odkładając nawet niewielkie kwoty, możemy uzyskać bardzo dobre efekty. Systematyczne i umiejętne inwestowanie posiadanego kapitału i dysponowanie własnym budżetem pozwala zrealizować niejedno marzenie. Unikamy też pokusy, aby skorzystać z kolejnej promocji, czy wydać więcej niż możemy na niespodziewane wydatki. Dodatkowo nie musimy z niczego rezygnować. Korzystając z promocji i kupując np. dwa bilety do kina w cenie jednego czy też bilety lotnicze na wakacje lub weekendowy wyjazd w okazyjnych cenach.
Ponieważ misją Aforti Finance S.A. jest edukacja w zakresie zarządzanie finansami firma rozszerzyła usługę posprzedażową Wsparcie Inwestora AFORTI™, którą oferuje bezpłatnie dla wszystkich swoich Klientów i której celem jest wspieranie Klienta w zarządzaniu posiadamy produktem. Wszystkie informacje są przekazywane klientom w przystępnej i jasnej formie. Nawet osoby, które wcześniej nie miały żadnej styczności z zarządzaniem instrumentami finansowymi łatwo i szybko przyswoją potrzebną wiedzę. Na stronie internetowej www.afortifinance.pl/wsparcieinwestora można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na ten temat.
Źródło:AFORTI Finance