Mieszkanie, jedzenie, dojazdy na uczelnię, rozrywka – wszystko to kosztuje i uszczupla studencki budżet. Podpowiadamy, jak oszczędzać po studencku – efektywnie oraz skutecznie! Student nigdy nie narzeka na nadmiar gotówki i często szuka oszczędności. To szczególny etap w życiu, podczas którego warto nauczyć się, jak najlepiej planować wydatki. Ta wiedza okaże się cenna nie tylko podczas studiów, ale także po ich ukończeniu.
Mieszkanie
Mieszkanie zazwyczaj pochłania największą część budżetu. Najtańszą z możliwych opcji jest wynajęcie pokoju w akademiku. Jeśli nie załapałeś się na ten przywilej, postaraj się poszukać mieszkania ze znajomymi, będzie tanio i komfortowo. Dokładnie sprawdzaj oferty – dopytuj, czy koszt wynajmu obejmuje czynsz i media. Weź też pod uwagę lokalizację – mieszkanie położone daleko od uczelni może być tańsze, ale w to miejsce będziesz zmuszony zainwestować w bilet miesięczny.
Komunikacja miejska
Koszty biletu miesięcznego można zmniejszyć, kupując bilet okresowy, np. trzymiesięczny. W ten sposób uda się zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Po co wydawać pieniądze na bilet, jeśli masz rower, a za oknem piękną pogodę? O ile tylko aura na to pozwala, zamień środki komunikacji miejskiej na rower. Skorzysta na tym nie tylko Twoja kieszeń, ale też zdrowie.
Jedzenie
Studenckie jedzenie musi być smaczne, tanie oraz szybkie. Nie chodzi jednak o bazowanie na zupkach chińskich, parówkach, czy fast foodach, a o zdrowe gotowanie w domu. Tańszą alternatywą jedzenia na mieście jest ugotowany w domu prawdziwy obiad, który wystarczy Ci na dwa, a nawet trzy dni. Jeśli jednak nie masz talentu do gotowania, tanie posiłki serwują bary mleczne i stołówki studenckie. Staraj się też unikać zakupów w delikatesach w centrum miasta. Zamiast tego wybierz się do supermarketu i korzystaj z dostępnych w nim promocji. Skup się na produktach tańszych, bo zaoszczędzone na nich pieniądze będziesz mógł wykorzystać chociażby na niezbędną studentowi zabawę i rozrywkę. Jeśli uwielbiasz kawę, zamiast wydawać na nią krocie w kawiarniach, zaserwuj sobie rano kawę w termokubku i zabierz go ze sobą na uczelnię.
Rozrywka
Ponad wydatki na wyrafinowane jedzenie żacy stawiają przyjemności, chociażby takie jak możliwość wspólnego wyjścia ze znajomymi do pubu. Warto dowiedzieć się, które puby urządzają tzw. happy hours, podczas których można kupić alkohol w niższej cenie. Jeśli wyjście do pubu wydaje się kosztowne, można zaprosić znajomych do siebie, a w trunki zaopatrzyć się w supermarkecie. Aby kupić tańszy bilet do kina, trzeba śledzić promocje i unikać seansów w weekend, kiedy ceny są o wiele wyższe. Przed wyjściem do klubu sprawdź, czy bilet na imprezę nie zrujnuje Ci zaplanowanego budżetu. Wybierz się do takiego, w którym nie trzeba płacić za wstęp.
Ubrania
Bardzo łatwo można też zaoszczędzić na zakupach ubraniowych. Markowe rzeczy za kilka złotych znaleźć można w second handach. Wiele osób korzysta również z serwisów aukcyjnych, bądź chodzi na wyprzedaże garażowe (yard sale). Warto także kupować na sezonowych wyprzedażach – poluj wtedy na rzeczy uniwersalne, które można nosić także w nowym sezonie.
Zakupy online
Zakupy internetowe dają możliwość wyszukania najtańszego produktu na rynku. Doskonałą okazję do tańszych zakupów umożliwiają także kody rabatowe, które znaleźć można chociażby na stronie internetowej serwisu Cuponation. Dzięki zniżkom np. na odzież i akcesoria, książki lub ubrania można całkiem sporo zaoszczędzić.
Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest skrupulatne planowanie wydatków. Zaoszczędzone pieniądze pozwolą Ci na zakup rzeczy, na które, nie kontrolując budżetu, nie mógłbyś sobie pozwolić.
Źródło: http://www.cuponation.pl/