Lato - okres przejściowy na rynku wynajmu

Przełom czerwca i lipca to okres, w którym najczęściej wygasają umowy najmu mieszkań i pokoi. Zbliża się zatem czas wyprowadzek i przetasowań w mieszkaniach studenckich.

Nowa umowa - okazja do zmian

Przedłużenie umowy wynajmu na kolejny okres, to najlepszy moment na zmiany jej warunków. Dość naturalne, że przy tej okazji właściciele lokali starają się dostosować wysokość czynszu do nowych warunków panujących na rynku. Zwykle nie oznacza to nic dobrego dla wynajmujących, którzy po prostu będą musieli przygotować się na podwyżki. Powinni być oni poinformowani o planowanej podwyżce  odpowiednio wcześniej. Zwykle wynika to z zapisów umowy, ale bardziej wymaga tego profesjonalne podejście i zwykła przyzwoitość właściciela.

Oczywistym jest, że ceny wynajmu podążają w ślad za cenami zakupu nieruchomości w danym mieście. Mimo iż wzrost tych ostatnich w minionym półroczu wyraźnie wyhamował, to zestawienie cen metra mieszkania rok do roku w dużych miastach, nie pozostawia wątpliwości, że w górę mają prawo pójść także czynsze. Na rynek trafiło w ostatnim czasie bardzo dużo nowych lokali, których zakup w dużej części traktowany był jako lokata kapitału.

Można spodziewać się, że wiele z tych mieszkań przeznaczonych zostanie do wynajęcia. Potencjalni najemcy będą mieli zatem większy wybór, co nie pozwala podwyższać czynszu zbyt swobodnie. Ważnym czynnikiem staje się także standard lokalu. Z nowym budownictwem mieszkania w "wielkiej płycie" mogą konkurować głownie ceną.

Lipiec, sierpień, wrzesień - okres przejściowy


Studenci podpisując umowę starają się uzgodnić specjalne warunki dotyczące letnich miesięcy. Z jednej strony mieszkanie na te trzy miesiące nie jest specjalnie potrzebne (oczywiście zakładając wyjazd na 3-miesięczne wakacje), z drugiej jednak, nikt nie chce wyjeżdżać bez "zaklepania" sobie miejsca.

Ci, którzy w mieście spędzili poprzedni rok, wiedzą już jak ciężko jest znaleźć odpowiednie mieszkanie w dobrym standardzie i niewygórowanym czynszem na przełomie września i października, czyli w najgorętszym na rynku okresie. Standardem jest więc rezerwowanie sobie lokum na przyszły rok akademicki jeszcze w czerwcu. Zwyczajowo zakłada się, że czynsz za miesiące, w którym mieszkanie praktycznie stoi puste, wynosi 60-70% zwykłej stawki.

Źródło: www.ebum.pl




opublikowano: 2012-06-26
Komentarze
Polityka Prywatności