Dziewięciu laureatów programu TEAM otrzymało ponad 16 mln złotych. Nagrodzeni utworzą zespoły badawcze i poprowadzą własne badania naukowe.
Najwyższe dofinansowanie otrzymał prof. Tadeusz Holak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który na przeprowadzenie badań w dziedzinie biochemii otrzymał ponad 2 mln 200 tys. złotych.
Dofinansowanie przekraczające 2 mln 100 tys. złotych przyznano prof. Leszkowi Kaczmarkowi z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. Z kolei prof. Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał 2 mln złotych na badania w dziedzinie fizyki kwantowej.
Kwotą przekraczającą 1 mln 900 tys. złotych nagrodzono prof. Iwonę Fijałkowską z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Dokładnie takie dofinansowanie otrzymał z kolei dr hab. Maciej Wojtkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W gronie osób nagrodzonych znaleźli się: prof. Andrzej Maziewski z Uniwersytetu w Białymstoku, dr hab. Mikołaj Olejniczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Adam Proń z Politechniki Warszawskiej i dr hab. Ryszard Smoleński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Program TEAM ma zwiększać zaangażowanie młodych uczonych w prace badawcze realizowane w najlepszych zespołach i laboratoriach naukowych w Polsce.
Naukowcy nagradzani w programie będą musieli zatrudnić w swych zespołach studentów, którzy ukończyli trzeci rok studiów, doktorantów lub młodych doktorów - do czterech lat od uzyskania stopnia naukowego. Zespół musi liczyć najmniej sześciu młodych uczonych, wyłonionych w otwartym konkursie.
Planowane badania powinny dotyczyć jednej z dziedzin określanych jako: Bio, Info i Techno. Muszą się one odnosić do zagadnień związanych m.in. z biotechnologią i bioinżynierią, nowymi wyrobami i technikami medycznymi, technologiami informacyjnymi i telekomunikacyjnymi, naukami obliczeniowymi, nowymi materiałami i technologiami, nanotechnologiami, technologią i inżynierią chemiczną.
W ramach programu zostaną sfinansowane imienne stypendia naukowe dla członków zespołu - od 1000 do 5000 złotych - oraz grant badawczy. Jego ostateczna kwota będzie uzależniona od liczby młodych naukowców pracujących w zespole badawczym.
Naukowcy, którzy chcą wziąć udział w konkursie powinni przesyłać zgłoszenia za pośrednictwem elektronicznego formularza. Kolejnym krokiem jest wydrukowanie wypełnionego wniosku on-line i złożenie pod nim wszystkich wymaganych podpisów (lidera zespołu oraz kierownika jego jednostki). Wypełniony i podpisany formularz wraz z wszystkimi załącznikami należy wysłać do biura FNP na adres: ul. Grażyny 11, 02-548 Warszawa.
Wnioski do udziału w kolejnej edycji programu TEAM można składać do 15 marca. Szczegółowe informacje na temat programu i wniosek on-line są dostępne na stronie: http://www.fnp.org.pl/aktualnosci/aktualnosci/rok_20/laureaci_viii_edycji_programu_team
Źródło: PAP - Nauka w Polsce