od 7,5 do 8 miliardów złotych - przewiduje się, że właśnie tyle wyda polski rząd na naukę w nowym, nadchodzącym roku.
Na całą naukę w przyszłym roku przeznaczono 7,5 – 8 miliardów
złotych. Takiego budżetu polska nauka jeszcze nie miała. To dobry krok w przyszłość, powinien ucieszyć wszystkich studentów.
Całość wydatków na naukę zaplanowanych na przyszły rok sięgną 6 miliardów 372 milionów złotych. Tylko z samego budżetu państwa będzie pochodziło ponad 5 mld złotych, czyli o prawie 10 proc. więcej niż w roku bieżącym. Unia Europejska dorzuci do puli 1 miliard 300 milionów złotych - prawie 72 proc. więcej niż w roku bieżącym.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2011 roku przejęło nowe zadania od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "W wyniku tego transferu środki jakimi będzie dysponowało to 2 miliardy 713 milionów złotych" - podkreślił.
Taki znaczący wzrost wydatków na polska naukę spowodowany jest głównie tym, że wzrósł udział polskich naukowców w badaniach europejskich. Jednak ciągle polska nauka zmaga się ze złą strukturą finansowania
badań naukowych. "Ciągle głównie finansowane są z budżetu państwa,
bardzo mała część środków pochodzi spoza budżetu".
Poseł Mariusz Orion Jędrysek z klubu Solidarna Polska, twierdzi, że w Polsce istnieje nieefektywny system dystrybucji środków. "Wzrost efektywności dystrybucji środków jest kluczem do sukcesu. Połowa środków w polskiej nauce jest póki co marnotrawiona" – powiedział Jędrysek.
"Nakłady na
szkolnictwo wyższe w ramach środków z budżetu państwa zaplanowane na
2012 są wyższe o 1,2 proc. Natomiast przy złożeniu inflacji na poziomie
2,8 - a wiemy że będzie ona wyższa - już mamy spadek o 1,6 proc." –
podkreśliła inna poseł.
Nauczyciele akademiccy narzekają na zamrożoną - od
kilku lat - podstawę wynagrodzenia. "Tak dalej być nie może, bo luka
pokoleniowa, która jest na uczelniach będzie się pogłębiała. Niedługo
nie będziemy mieli fachowej kadry nauczycieli akademickich, jeżeli nie
zrobimy tutaj radykalnego kroku" - dodaje posłanka i składa do sejmu projekt poprawki do projektu rządowego, która zakłada
zwiększenie środków na działania dydaktyczne z przeznaczeniem na
podwyżki płac.
Wiceminister Jurek zapowiedział, że od 2013 roku planowana jest podwyżka uposażenia o 9 proc. co w sumie ma dać 30 proc. po trzech latach.(PAP)