Zmarnowane fundusze?

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" - pilotażowy program kierunków zamawianych, kluczowych dla gospodarki, poniósł klęskę. Tytuł licencjata w tym roku zdobyło zaledwie 20 proc. z tych, którzy 3 lata temu zaczęli studiować: 148 osób na 714.

Zimą na rynek trafią absolwenci studiów inżynierskich, tutaj spodziewana jest jeszcze gorsza sytuacja. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie ze 130 osób przyjętych na kierunek automatyka i robotyka zostało zaledwie 17.

Opłacenie nauki dla pierwszego rocznika kierunków zamawianych kosztowało 53 mln zł. "20 proc. absolwentów programu, na który przeznaczono tak dużo pieniędzy, to bardzo słaby wynik" - ocenia prof. Lesław Piecuch, prezes Stowarzyszenia Edukacja dla Przedsiębiorczości.

Co jest przyczyną porażki? Zdaniem ekspertów m.in. to, że resort nauki nie stawiał uczelniom żadnych wymogów dotyczących przyjmowanych kandydatów. A szkołom zależało na zwiększeniu liczby studentów, więc przyjmowały na studia zamawiane także osoby, które miały słabe wyniki maturalne z matematyki.

Rzecznik resortu nauki Bartosz Loba broni programu. "Efekty pilotażu oceniamy na bieżąco. Należy je rozpatrywać w sposób integralny z całym programem kierunków zamawianych. Najważniejsza wartość to znaczący wzrost popularności kierunków i uczelni technicznych, a także poprawa jakości i atrakcyjności kształcenia na kierunkach zamawianych jest sukcesem" - mówi.

Wiele wskazuje na to, iż efektem programu będzie wzrost liczby maturzystów, którzy podejmują studia na kierunkach ścisłych. W ubiegłorocznej rekrutacji więcej osób ubiegało się o studia na politechnikach niż na uniwersytetach - odpowiednio 3,9 i 3,5 kandydata na jedno miejsce. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności