Narodowe Centrum Nauki przekaże 300 mln złotych dla naukowców

Naukowcy mogą starać się o środki z puli 300 milionów złotych, które przeznaczyło na finansowanie projektów badawczych Narodowe Centrum Nauki. Wnioski można składać do 15 grudnia tego roku.

Pierwszy z konkursów jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy prowadzą badania podstawowe. Fundusze można przeznaczyć na zakup lub wytworzenie aparatury niezbędnej do prowadzenia projektów badawczych.

 "Poprzednia edycja tego konkursu cieszyła się największym powodzeniem wśród polskich badaczy: w jej ramach wpłynęło do NCN ponad 47 proc. wszystkich wniosków otrzymanych w czerwcu 2011 r. przez NCN" - informuje Magdalena Duer-Wójcik z NCN.

Drugi konkurs przeznaczono dla osób, które nie mają tytułu naukowego doktora i dopiero rozpoczynają naukową karierę. Zwykle zgłaszają się doktoranci, choć badania nie muszą być powiązane z procesem zdobywania stopnia naukowego.

Z kolei w trzecim konkursie sfinansowane mają być projekty badawcze mające na celu stworzenie unikatowego warsztatu naukowego lub powołanie nowego zespołu naukowego. To opcja dla osób na początku kariery naukowej, ale z tytułem doktora.

Do konkursu kwalifikują się osoby, które uzyskały ten stopień nie wcześniej niż pięć lat przed złożeniem wniosku. "W tej edycji będą to doktorzy, którym nadano stopnie naukowe w roku 2006 lub później. W konkursie mogą uczestniczyć również osoby, które uzyskały stopień doktora wcześniej, ale w międzyczasie przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym" - wyjaśnia Duer-Wójcik.

Co powinien zawierać wniosek? Przede wszystkim opis projektu, harmonogram oraz kosztorys planowanych badań. Należy przygotować go w elektronicznym systemie OSF, wydrukować i po uzyskaniu wszystkich niezbędnych podpisów dostarczyć do NCN w wersji wydrukowanej oraz wysłać drogą elektroniczną.

Narodowe Centrum Nauki to agencja powołana do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowania ani użytkowanie.

PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności