W Londynie sprzedano Enigmę

Za 133,250 GBP, w londyńskim domu aukcyjnym sprzedano jeden z ostatnich egzemplarzy Enigmy - maszyny szyfrującej. Maszyna, którą wystawiono na aukcję to rekwizyt z hollywoodzkiego filmu "Enigma" z 2001 roku.

Cena wywoławcza maszyny z okresu wojny wynosiła 50 tysięcy GBP. Egzemplarz był świetnie zachowany, a co ważniejsze, do tej pory prawidłowo działający. Przeznaczony był dla Marynarki Wojennej III Rzeszy. Ostatecznie sprzedano ją za sumę ponad 2 razy większą - 133,250 GBP (208,137 USD).

Ostatni egzemplarz Enigmy w wersji przeznaczonej dla wojsk lądowych, który sprzedano na podobnej aukcji w Christie's w Londynie, w listopadzie 2010, osiągnął cenę 67,250 GBP.

Enigma (gr. Zagadka) to nazwa rodziny niemieckich maszyn szyfrujących, opartych na zasadzie obracających się wirników, opracowanych w 1918 roku, jeszcze w czasie I Wojny Światowej, przez kryptologa Artura Scherbiusa.

Produkowana i używana komercyjnie od połowy lat 20 XX wieku, ze względu na swoją niezawodność i elastyczność, znalazła się na wyposażeniu armii i instytucji rządowych wielu krajów m.in. Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii i Włoch. Wyprodukowano ponad 100 tys. tych maszyn, a po wojnie wiele z nich znalazło się na wyposażeniu państw rozwijających się.

Największym użytkownikiem Enigm były Niemcy - zarówno instytucje rządowe, jak i wywiad (Abwehra), Marynarka Wojenna (Kriegsmarine), lotnictwo (Luftwaffe) i armia lądowa (zarówno dowództwo wschodnie OKH, jak i zachodnie OKW Wehrmachtu).

Pierwszymi, którym złamanie szyfru się udało, była trójka polskich matematyków pracujących dla wywiadu wojskowego II Rzeczypospolitej: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Dzięki ich wysiłkom i przekazaniu efektów ich prac sojusznikom, można było po wybuchu wojny prowadzić dalsze udane próby rozłamywania szyfrów Enigmy we Francji i Wielkiej Brytanii. (PAP) 

ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności