Więcej czasu na "Rodzinę na swoim"

Chciałbyś skorzystać z „Rodziny na swoim”, a nie masz ślubu? Nic straconego. Złóż wniosek kredytowy do dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy, a akt ślubu dostarcz dopiero przed podpisaniem umowy kredytowej. Termin skompletowania wszystkich dokumentów trwać może nawet do listopada.

Sejm zakończył pracę nad nowelizacją ustawy normującej program „Rodzina na swoim”. Czeka teraz na decyzję Prezydenta, który powinien złożyć swój podpis pod tym aktem prawnym najpóźniej do 5 sierpnia. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Jest to bardzo ważna data dla wszystkich, którzy chcą skorzystać jeszcze z relatywnie hojnego programu dopłat do kredytów hipotecznych.

N
owelizacja zakłada ograniczenie limitów cen kwalifikujących do dofinansowania o 42,9% dla nieruchomości na rynku wtórnym i 28,6% w przypadku rynku pierwotnego. Obecnie 66% mieszkań o powierzchni do 75 m kw. można kupić z rządową dopłatą, po zmianach będzie to zaledwie 10% - pokazują szacunki Home Broker dokonane przy obecnym poziomie cen na 13 największych rynkach.

Aby więc skorzystać z „Rodziny na swoim” na dotychczasowych zasadach trzeba już dziś pomyśleć o rozpoczęciu poszukiwań nieruchomości. O tym jakie zasady dofinansowania będą dotyczyć kredytobiorcy, decyduje bowiem data złożenia wniosku kredytowego.

Aby to zrobić należy posiadać umowę przedwstępną zakupu nieruchomości. Przed dniem wejścia w życie ustawy należy więc: znaleźć mieszkanie, wynegocjować warunki transakcji i podpisać umowę przedwstępną.

Banki idą na rękę przyszłym małżeństwom


Osoby dopiero planujące małżeństwo mogą jeszcze skorzystać z programu „Rodzina na swoim”. W ich przypadku jednym z potrzebnych dokumentów jest akt zawarcia związku małżeńskiego. W urzędach stanu cywilnego terminy są przeważnie odległe. Dwa lub trzy miesiące oczekiwania to standard w największych miastach.

Nawet jednak, gdyby nie udało się zorganizować ślubu w tak krótkim czasie z pomocną dłonią może przyjść bank. Część instytucji otwarcie przyznaje, że wniosek kredytowy mogą przyjąć bez aktu zawarcia związku małżeńskiego. Wystarczy uzupełnić ten brak przed dniem podpisania umowy kredytowej.

Źródło: bankier.pl

ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności