Jak wynika z badań sytuacji społecznej i ekonomicznej studentów EUROSTUDENT, ponad 70 proc. polskich studentów utrzymuje się samodzielnie. Badania prowadzono od 2008 r. do 2011 r. w 25 europejskich krajach. Po raz pierwszy w badaniu wzięła udział Polska.
Wśród studentów I stopnia Polacy poświęcają najwięcej czasu na pracę zarobkową (19 godzin tygodniowo), w przypadku studentów II stopnia to 25 godzin. Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie trzy państwa uczestniczące w badaniu.
"Młodzi Polacy wykazują się aktywnością, determinacją i przedsiębiorczością, aby studiować, co jest chwalebne. W reformie zyskają dodatkowe formy wsparcia, aby mogli mniej pracować, a więcej czasu poświęcać na studia, które będą lepiej dostosowane do ich oczekiwań i rynku pracy" - komentuje minister nauki prof. Barbara Kudrycka.
Jedynie 9 proc. wszystkich studentów wyższych uczelni korzysta ze stypendiów socjalnych, a zaledwie 7 proc. mieszka w dotowanych z budżetu państwa akademikach. Jednocześnie jednak jedna piąta polskich studentów swój status subiektywnie odczuwa jako niski."Te dane wskazują, że kierunek zmian w systemie przyznawania pomocy materialnej dla studentów, który wytyczyliśmy w reformie szkolnictwa wyższego jest właściwy. Wierzę, że nowe zasady pomocy lepiej odpowiedzą na potrzeby uboższych studentów, zagwarantują im skuteczniejsze niż do tej pory wsparcie państwa" - podkreśla profesor Kudrycka. - "Nowe prawo znacząco zwiększy liczbę studentów otrzymujących stypendium socjalne, pomoc ta będzie także wyższa. Szacujemy, że dzięki nowym regulacjom nawet 50 tys. studentów więcej niż do tej pory uzyska stypendia socjalne".
Połowa polskich studentów mieszka z rodzicami. Niemal 40 proc. osób rozpoczyna studia, nie mając doświadczenia na rynku pracy.
78 proc. uczniów
szkół wyższych ma mniej niż 25 lat, a tylko 7 proc. - ma więcej niż 30
lat, a 9 proc. wszystkich studentów ma dzieci. (PAP)