Czy EURO 2012 się opłaca?

Szefowie spółki powołanej do organizacji Euro 2012 w Polsce, na rok przed zawodami, przekonują, że 80% najważniejszych inwestycji jest w bardzo zaawansowanym stopniu realizacji lub na ukończeniu. Czy zainwestowane pieniądze kiedykolwiek się zwrócą? Eksperci szacują, że dzięki Euro PKB wzrośnie o 28 miliardów złotych.

Takie dane przynosi Raport na temat wpływu przygotowań i organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 na gospodarkę Polski. Opracowali go naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Łódzkiego.

Według raportu 81 miliardów złotych wydamy na drogi i koleje, a 20 na stadiony i hotele. Dzięki temu PKB w ciągu ośmiu lat wzrośnie o wspomniane 28 miliardów złotych. Największe koszty poniosą województwa mazowieckie (17,5 proc. wydatków), dolnośląskie (12,8 proc.), śląskie (12,4 proc.) i łódzkie (12,2 proc.)

Takie zestawienie wpływów i kosztów budzi jednak sprzeciw ekonomistów. Twierdzą oni, że korzyści płynące z rozwoju infrastruktury nie mogą być rozpatrywane w kategoriach jednej imprezy. Co więcej, nawet perspektywa kilkuletnia nie daje obiektywnego obrazu korzyści.

- W czasie trwania Euro 2012 zyski z imprezy popłyną do UEFA i do miast gospodarzy turnieju, a także firm, które będą zaangażowane w obsługę gości i kibiców. Głównie z branży turystycznej i gastronomicznej - mówi Marcin Peterlik, ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, zajmujący się ryzykiem inwestycyjnym. - Cały kraj zyska później, w dłuższej perspektywie.

Instytut Turystyki szacuje, że dzięki Euro 2012 liczba odwiedzających nasz kraj turystów zwiększy się o około 5 milionów i nam tym poziomie pozostanie przez kilka lat. Każdy milion turystów, to około miliard złotych pozostawionych w kraju. Każdego roku zyskiwalibyśmy więc 5 miliardów złotych.

Najlepszym przykładem turystycznej rewolucji jest Barcelona. Po igrzyskach olimpijskich w 1992 roku liczba turystów odwiedzających to miasto podwoiła się. Dzięki temu mówi się o tzw. efekcie barcelońskim.

Źródło: money.pl

ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności