Dla kogo ulga rehabilitacyjna?

Z ulgi rehabilitacyjnej oprócz niepełnosprawnych mogą skorzystać także ich opiekunowie, a raczej osoby, które są odpowiedzialne za ich utrzymanie.Chodzi o niepełnosprawnego małżonka, rodzeństwo, rodziców, teściów, dzieci itd. Warunkiem jest, by w roku podatkowym dochody utrzymanka nie przekraczały kwoty 9120 zł.

Ważne jest również, by niepełnosprawny posiadał odpowiednie orzeczenie lekarskie. Bez niego ani on, ani opiekun nie skorzysta z ulgi.

Nie wszystko można odliczyć

Niepełnosprawny lub jego opiekun mogą odliczyć w PIT jedynie te wydatki, które zostały wymienione w przepisach. Niektóre z nich odliczymy w całości, inne – z uwzględnieniem maksymalnych lub minimalnych limitów.

Trzeba udokumentować prawo do ulgi

Jeśli zechcemy skorzystać z odliczenia, to musimy posiadać rachunki, faktury, pokwitowania czy potwierdzenia przelewów bankowych, z których wynika, ile i za co zapłaciliśmy.

Faktur czy rachunków nie musimy jednak dołączać do zeznania podatkowego. Należy je przechowywać, by w razie kontroli fiskusa udowodnić, że mieliśmy prawo do odliczeń.

Odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne dokonujemy w zeznaniu podatkowym, które trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 2 maja 2011 roku (ponieważ ostatni dzień kwietnia przypada w sobotę). Musimy wypełnić PIT-36 lub PIT-37  oraz formularz PIT/O. (money.pl)


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności