W sumie milion złotych Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała ośmiu młodym naukowcom na przeprowadzenie innowacyjnych badań. Wszystko to w ramach programu "Ventures".
Najwyższe dofinansowanie - po 231 tys. złotych - otrzymali: Marcin Krzykawski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Zuzanna Tracz z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.
185 tys. złotych na prowadzenie badań geologicznych w Tatrach Polskich uzyskała Urszula Borowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krzysztofa Rafała z Politechniki Warszawskiej FNP dofinansowała kwotą ponad 127 tys. złotych.
Pozostali nagrodzeni to: Krzysztof Fic z Politechniki Poznańskiej, Adrian Franczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Martyna Kucharska z Politechniki Warszawskiej i Krzysztof Kochel z Uniwersytetu Łódzkiego.
Przyznane fundusze umożliwią m.in. przeprowadzenie badań dotyczących biomateriału, który zrewolucjonizuje leczenie stomatologiczne; opracowanie prototypu superkondensatora dla pojazdów o napędzie hybrydowym; opracowanie leku, który może pomóc w walce z nowotworem płuc.
Jak wyjaśnia Danuta Pawlak z FNP, zwycięskie projekty badań naukowych zostały wybrane ze względu na wysoką wartość naukową, innowacyjność i możliwość zastosowania ich wyników w gospodarce.
"W trakcie trwania projektu opracuję materiał biodegradowalny, który po pewnym czasie będzie się rozpuszczał, a w jego miejscu pojawi się nowa kość - niezbędna do trwałego mocowania implantów zębowych. Nowy materiał będzie alternatywą dla przeszczepów kości, które wymagają dwóch zabiegów chirurgicznych, dostarczają dyskomfort pacjentom i niosą ryzyko powikłań pooperacyjnych, a często są powodem rezygnacji pacjentów z leczenia implantologicznego" - mówi doktorantka z Politechniki Warszawskiej Martyna Kucharska.
Jedyny student w gronie laureatów programu, 23-letni Krzysztof Kochel z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego planuje przeprowadzenie badań nowych związków, których niezwykle ciekawe właściwości mogą okazać się pomocne w leczeniu raka.
"Aktywność obecnie stosowanych leków przeciwnowotworowych obarczona jest często licznymi skutkami ubocznymi, które czasami nawet uniemożliwiają zastosowanie skutecznego leczenia. Badane przeze mnie związki mogą stać się nową klasą leków, stosowaną równolegle z klasyczną chemioterapią. Takie połączenie może skutkować zmniejszeniem dawki terapeutycznej leku, co wiązać się będzie ze zmniejszeniem nasilenia efektów ubocznych niepożądanych chemioterapii" - mówi Krzysztof Kochel.
Program "Ventures" ma zwiększyć atrakcyjność pracy naukowej w kraju, zainteresować młodych uczonych pracą naukową, a także przyczynić się do zwiększenia liczby projektów, których wyniki mogą być wdrożone w działalności gospodarczej.
"Miesięczne stypendia w wysokości 3 tysięcy złotych dla doktorantów, 1 500 złotych dla studentów oraz granty badawcze w wysokości 35 tysięcy złotych rocznie, zapewnią laureatom +Ventures+ komfortowe warunki prowadzenia pracy badawczej bez konieczności poszukiwania dodatkowych źródeł zarobku" - zapewnia Danuta Pawlak.
O stypendium mogą się ubiegać studenci jednolitych studiów magisterskich - po ukończeniu trzeciego roku studiów - lub studiów II stopnia; absolwenci do trzech lat po ukończeniu studiów magisterskich, którzy są zatrudnieni na etatach naukowo-dydaktycznych i uczestnicy studiów doktoranckich.
Młodzi naukowcy, którzy chcą skorzystać ze stypendiów programu "Ventures" powinni wypełnić elektroniczny formularz, a następnie wydrukować go i przesłać na adres FNP: ul. Grażyny 11, 02-548 Warszawa.
Wnioski do VII edycji programu można składać do
15 kwietnia. Szczegółowe informacje na temat programu i formularz
elektroniczny są dostępne tutaj. (PAP)