Jak nieuczciwe firmy dodatkowo zarabiają na przetargach?

Jak dodatkowo zarobić na zorganizowanym przetargu? Wystarczy, że firma zamawiająca nie zwróci wadium przegranym wykonawcom. Przepisy, które miały chronić zamawiającego przed zmową cenową pozostałych uczestników przetargów, stały się podstawą do osiągania przez niego dodatkowych dochodów.

Zgodnie z art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych zamawiający ma obowiązek zatrzymania wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca nie złoży wszystkich wymaganych przez niego dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25. ust. 1 tej samej ustawy.

Zdaniem Pracodawców RP, zamawiający może zbyt swobodnie decydować o tym, że potencjalny kontrahent nie dopełnił wszystkich wymaganych w przetargu formalności, a co za tym idzie – zatrzymać wpłaconą przez niego kwotę. Dlatego opowiadają się oni za tym, by jak najszybciej ów przepis zmienić.

Niestety coraz częściej obserwuje się patologiczne zachowania zamawiających, którzy starają się zrobić wszystko, by część potencjalnych wykonawców nie otrzymała z powrotem wniesionego zabezpieczenia.

Zdaniem Krajowej Izby Odwoławczej art. 46 ust. 4a  ma charakter restrykcyjny i należy go interpretować w sposób ścisły, tzn. jeżeli przedsiębiorca fizycznie nie dostarczy wymaganego dokumentu, wadium można zatrzymać.

Według opinii Urzędu Zamówień Publicznych, obowiązek zatrzymania wadium nie zajdzie, jeżeli wykonawca nie dostarczy wymaganych dokumentów w następstwie okoliczności na, które nie miał on żadnego wpływu.

Źródło: bankier.pl

Foto: patrz.pl

ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności