W banku bezpiecznie

Polska dostosowała swoje prawo do unijnych regulacji i od niedawna państwo gwarantuje bezpieczeństwo zgromadzonych w bankach oszczędności do kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro. Ale nie tylko Bankowy Fundusz Gwarancyjny stoi na straży stabilności sektora bankowego i bezpieczeństwa klientów polskich banków.

Klienci polskich banków nie mają powodów do obaw o los swoich oszczędności. Na ich straży stoją instytucje czuwające nad tym, by żadne niepokojące zjawiska nie zagroziły stabilności systemu.

W razie potrzeby mogą interweniować i wymusić wycofanie się z praktyk potencjalnie mogących godzić w interes klienta. Dzięki temu banki są nie tylko wiarygodnymi instytucjami finansowymi, ale też dają klientom gwarancję lepszej ochrony niż inne podmioty oferujące usługi finansowe.

Działalność banków w Polsce jest ściśle regulują dwa podstawowe akty prawne. To: Prawo bankowe i Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym. - Zgodnie z nimi każdy bank jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie gospodarczej. A wykonywanie czynności bankowych wymienionych w Prawie bankowym, wymaga specjalnego zezwolenia – podkreśla Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Już samo utworzenie banku wymaga uzyskania zezwolenia. Wydaje je Komisja Nadzoru Finansowego. By uzyskać licencję trzeba spełnić m.in. rygorystyczne wymogi dotyczące kapitału.

- W przypadku banków komercyjnych, czyli działających w formie spółki akcyjnej, wnoszony przez założycieli banku kapitał nie może być niższy od równowartości w złotych pięciu milionów euro. W przypadku banków spółdzielczych minimalny kapitał to równowartość miliona euro. Ten kapitał musi być wniesiony w formie pieniężnej i wpłacony na specjalnie utworzony rachunek w banku krajowym – mówi ekspert ZBP.

Ale kapitał to nie wszystko. Zanim nadzór finansowy zgodzi się na powstanie banku, sprawdzane jest m.in. to czy nowy bank spełnia wymogi natury organizacyjnej. Chodzi tu np. o standard i wyposażenie pomieszczeń, w których przechowywane będą depozyty powierzone przez klientów. - Do tego dochodzi drobiazgowa weryfikacja akcjonariuszy i osób, które mają objąć stanowisk w zarządzie pod katem rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem. To jest sprawdzane bardzo szczegółowo - podkreśla Bańka.

Założyciele nowego banku muszą tez przedstawić plan działalności na okres co najmniej trzech lat. Musi on dawać możliwie najlepszą gwarancję, że działalność banku będzie bezpieczna dla zgromadzonych w nim oszczędności.

Gdy wszystkie restrykcyjnie określone wymogi zostaną spełnione, KNF może udzielić zezwolenia na prowadzenie działalności bankowej. A to de facto sprowadza się do możliwości podejmowania czynności bankowych. Te dzielą się na czynności typu: stricte i largo.

Te pierwsze może wykonywać wyłącznie bank. Przede wszystkim chodzi tu o: przyjmowanie depozytów, prowadzenie rachunków bankowych, udzielanie kredytów, udzielanie gwarancji bankowych, emitowanie bankowych papierów wartościowych i przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych. Do wykonywania ich upoważniony jest tylko i wyłącznie bank, który ma zezwolenie KNF.

Czynności bankowe typu largo wykonywać mogą także inne podmioty gospodarcze. Ale gdy wykonuje je bank otrzymują one status czynności bankowych.

Źródło: money.pl


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności