Frank będzie droższy o 20 groszy. Raty wyższe co najmniej o 100 zł.

Złe wieści dla posiadaczy kredytów we frankach. Za szwajcarską walutę w przyszłym roku możemy płacić nawet ponad 3 zł 35 groszy. A to oznacza, że raty będą wyższe nawet o sześć procent od obecnych.

Frank szwajcarski kosztował wczoraj 3,17 złotego. To najwyższy poziom od początku ubiegłego roku i tylko niecałe pięć procent mniej od rekordu franka, czyli 3,30 złotego. A wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy nawet ten rekord zostanie pobity i frank sięgnie poziomu 3,37 złotego.

- Nie mam niestety dobrych informacji dla posiadaczy kredytów we frankach - przyznaje Marek Rogalski, analityk DM BOŚ. - Im więcej kłopotów w strefie euro, tym mocniejszy frank, bo inwestorzy uważają go za bezpieczną walutę i będą go kupować. Szwajcarski bank centralny nie będzie w stanie skutecznie interweniować, by tę walutę osłabić - tłumaczy.

Zdaniem Rogalskiego za trzy miesiące frank może dość do poziomu 3,37 złotego. Kolejne miesiące przyniosą trochę oddechu, ale szwajcarska waluta i tak nie zejdzie poniżej poziomu 3,2 złotego.

Dla kredytobiorców oznacza to wyższe raty. Na przykład osoba, która wzięła kredyt w wysokości 300 tysięcy złotych w połowie 2008 roku, gdy frank był najsłabszy, dziś płaci już ratę o 140 złotych wyższą.

Wzrost raty spowodowany umocnieniem szwajcarskiej waluty to nie jedyny i właściwie nie najważniejszy problem posiadaczy kredytów we franku. A to dlatego, że wraz ze skokiem kursu franka rośnie także wartość samego zadłużenia.

Załóżmy, że w połowie 2008 roku klient zaciągnął kredyt hipoteczny 300 tysięcy złotych na całość wartości mieszkania. Wówczas ta kwota (kurs 2,07 złotego) była równowartością około 145 tysięcy franków szwajcarskich. Tymczasem dzisiaj (przy kursie 3,17 złotego) wartość zadłużenia urosła do prawie 460 tysięcy złotych. Słowem, nie dość więc, że klient praktycznie nic nie spłacił, to jeszcze jego dług wzrósł o ponad połowę! A przy kursie franka na poziomie 3,37 złotego, dług może sięgnąć prawie 490 tysięcy złotych.

Źródło: money.pl

Foto: forsal.pl

ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności