W 2010 roku blisko 320 tys. osób rozliczyło się z fiskusem za pośrednictwem internetu. Teraz będzie ich przypuszczalnie jeszcze więcej ponieważ od 1 stycznia 2011 roku będziemy mogli składać bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego 4 kolejne formularze.
W obu przypadkach musimy mieć zainstalowany darmowy program Adobe Acrobat Reader w wersji co najmniej 8.1.4. wraz ze specjalną wtyczką, którą pobierzemy również z serwisu www.e-deklaracje.gov.pl. Do rozliczania się bez instalacji programu potrzebna jest również wtyczka do przeglądarek internetowych Flash Player w wersji co najmniej 9.0.115.
Oprócz danych niezbędnych do wypełnienia zeznania, musimy podać także dane potwierdzające jego autentyczność. Poza standardowymi informacjami takimi jak imię, nazwisko, data urodzenia, NIP oraz PESEL (zostaną automatycznie przepisane z odpowiednich rubryk formularza), wymagana jest również kwota przychodu z naszego rozliczenia sprzed 2 lat. Jeśli nie rozliczaliśmy się jeszcze wtedy z fiskusem, wpisujemy w to miejsce 0. W przypadku gdy podamy błędną kwotę, nasz formularz nie zostanie rozpatrzony.
Po wysłaniu zeznania zostanie wyświetlony numer referencyjny. Posłuży nam on do pobrania urzędowego poświadczenia odbioru (UPO), po tym jak system przetworzy wysłane przez nas formularze. Tylko UPO jest ważnym dla fiskusa potwierdzeniem złożenie elektronicznego zeznania podatkowego. Zapiszmy je na dysku, a najlepiej też wydrukujmy (wydruk przyda się w razie awarii komputera).
Urzędowe Poświadczenie Odbioru otrzymamy tylko wtedy, gdy system uzna nasze zeznanie za poprawne. Wyświetli się wtedy komunikat Status 200.
Źródło: money.pl