MNiSW wspiera rozwój polskiej nauki

42 miliony złotych - tyle przeznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w ramach trzech programów, m.in. na wspieranie wybitnych młodych naukowców i umiędzynarodowienie polskich czasopism naukowych.

Pieniądze rozdzielono w ramach programów: "Index Plus", "Ideas Plus" oraz "Iuventus Plus".

Jak informuje na swojej stronie internetowej MNiSW, 612 tys. złotych w ramach programu "Ideas Plus" otrzymał Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana na realizację projektu "Obserwacje procesów astrofizycznych w silnych polach grawitacyjnych z wysoką rozdzielczością czasową i w różnych zakresach widma polaryzacji". To jedyny projekt z ośmiu zgłoszonych do konkursu, który resort zdecydował się dofinansować.

Środki finansowe przyznane w ramach programu "Ideas Plus" mogą być wykorzystywane na realizację całości lub części badań naukowych objętych zgłoszeniem do konkursu IDEAS Europejskiej Rady Badań Naukowych.

"Ideas Plus" - informuje MNiSW - ma m.in. przeciwdziałać zaobserwowanej tendencji spadku zainteresowania polskich naukowców udziałem w konkursach organizowanych przez międzynarodowe instytucje. Ma również zwiększyć dynamikę i kreatywność badań prowadzonych w jednostkach naukowych, wykraczających poza granice dzisiejszej wiedzy.

Fundusze przeznaczone na realizację drugiego z rozstrzygniętych programów - "Index Plus" - mają służyć umiędzynarodowieniu i unowocześnieniu polskich czasopism naukowych. W pierwszej edycji konkursu z 62 zgłoszonych projektów wyłoniono 42, które dofinansowano kwotą ponad 3 mln 300 tys. złotych.

Najwyższe dofinansowanie - 209 tys. zł. - przyznano na przetłumaczenie na język angielski i wydanie w formie elektronicznej naukowych czasopism historycznych "Przegląd Historyczny", "Miscellanea Historico-Archivistica", "Społeczeństwo staropolskie. Seria nowa", "Rocznika Polskiego Towarzystwa Heraldycznego" oraz czasopisma naukowego poświęconego retoryce "Forum Artis Rhetoricae".

W ramach trzeciego programu - "Iuventus Plus"- resort nauki chce wspierać badania naukowe wybitnych młodych naukowców, których efekty będą publikowane w najlepszych światowych czasopismach ujętych w wykazach JCR i ERIH. W rozstrzygniętej właśnie pierwszej edycji konkursu dofinansowano 304 projekty, na które przeznaczono łącznie ponad 38 mln 800 tys. złotych.

JRC (Journal Citation Reports) to interdyscyplinarna baza przygotowana przez filadelfijski Institiute for Scientific Information. Jest obiektywnym narzędziem oceny wiodących światowych czasopism, za pomocą informacji statystycznej o liczbie cytowań. Z kolei ERIH (European Reference Index for the Humanities) to listy indeksujące czasopisma naukowe z 15 dyscyplin humanistycznych.

Szczegółowe informacje na temat dofinansowanych projektów i samych programów są dostępne na stronie MNiSW (www.nauka.gov.pl).

Źródło: PAP

Foto: tvp.info

ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności