Senatorowie poprali w czwartek jednogłośnie nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Zakłada ona m.in. wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie handlu długami szpitali.
Nowe przepisy wprowadzają też zmiany mające na celu ograniczenie handlu wierzytelnościami poprzez konieczność uzyskania zgody przez podmiot, który utworzył zoz. W większości przypadków będzie to samorząd.
Według resortu zdrowia potrzeba nowelizacji wynika z konieczności wzmocnienia wpływu organu założycielskiego na zmianę wierzyciela publicznego zoz-u. Ponadto spowoduje ograniczenie wtórnego obrotu długami, co wiązało się z dodatkowymi kosztami.
Projekt zawiera także zmiany dotyczące uzyskiwania pieniędzy na realizację programów lub projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z UE oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Dodatkowo zostanie stworzona podstawa prawna do przekazywania pieniędzy w ramach realizacji programów wieloletnich, co czyni zadość zaleceniom Najwyższej Izby Kontroli. Zgodnie z projektem, możliwe będzie przekazywanie dotacji także jednostkom badawczo-rozwojowym, będącym publicznymi zoz-ami.
Teraz nowela trafi do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.