Włączenie, wartych miliardy dolarów, usług ekosystemowych w regionalne plany rozwoju, mogłoby uratować finanse miast i zarządów regionalnych oraz przyspieszyć lokalny wzrost ekonomiczny. Pozwoliłoby też podnieść poziom życia i stworzyć nowe miejsca pracy - wynika z raportu TEEB for Local and Regional Policy Makers.
Raport zwraca uwagę na znaczenie bioróżnorodności dla globalnej gospodarki i kosztów, związanych z jej utratą. Dokument przedstawiono 9 września na konferencji "Biodiversity in a Changing World", która odbyła się w Ghent. W stworzenie dokumentu było zaangażowanych ponad 140 naukowców, ekonomistów i specjalistów ds. opracowywania regionalnych planów rozwoju z ponad 40 krajów całego świata.
"Nasze naturalne dobra konsumujemy w alarmującym tempie" - mówi Pavan Sukhdev, lider programu TEEB, starszy bankier z Deutsche Bank oraz założyciel i dyrektor projektu "GIST" (Green Indian States Trust) w Indiach.
"Historia powojennego wzrostu ekonomicznego wiąże się z nieprzerwaną konsumpcją. W ciągu ostatnich 40 lat nasz globalny ekologiczny odcisk stopy podwoił się tak, że jeśli ludzka populacja będzie nadal konsumować w tym tempie swoje naturalne bogactwa, to będziemy potrzebować 4 - 5 takich planet jak Ziemia by mogły nas wyżywić" - zaznacza Sukhdev.
Już teraz wiele spośród władz lokalnych docenia znaczenie ekosystemu i włącza go do swojego planowania. Dzieje się tak w Szwajcarii, gdzie tamtejsze lasy pomagają w kontrolowaniu lawin, czy osuwaniu się ziemi oraz w Rzymie, który jest jednym z największych miast Europy z największą ilością terenów chronionych, zajmujących 40,000 ha. Lokalne władze brytyjskiej Walii promują zdrowie przez zwiększanie ilości i powierzchni naturalnych terenów zielonych. Nowe tereny zabudowane, zgodnie z projektowanymi zmianami lokalnego prawa, mają być wyposażane w takie tereny.
Raport podkreśla, że miasta są zależne od przyrody i pokazuje jak można tę zależność wykorzystać do wzrostu gospodarczego.
TEEB nawiązał współpracę z Atlasem Środowiska Naturalnego on-line
Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska by pokazać przykłady z całego
świata, włączające ekosystemy i bioróżnorodność w opracowywanie
regionalnych planów rozwoju.
Źródło: PAP