Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) przyznała stypendia konferencyjne 38 polskim naukowcom. Badacze otrzymają dofinansowanie udziału w międzynarodowych kongresach, sympozjach i konferencjach naukowych - w sumie 104 tys. zł.
Laureaci konkursu - uczeni reprezentujący różne dziedziny nauki - wyjadą na konferencje naukowe organizowane na całym świecie m.in. w Rosji, Rumunii, Argentynie, USA, Izraelu czy Korei Południowej.
Najwyższe dofinansowanie z przyznanych w tej edycji - 6 tys. zł - otrzymała Magdalena Kęszycka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Stypendium umożliwi jej wyjazd na konferencję naukową do Kanady.
Nieco mniejsze wsparcie finansowe - 5 tys. złotych - uzyskali: Michał Ciach z Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, który weźmie udział w konferencji naukowej w Brazylii oraz Katarzyna Growiec z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej i Maciej Łukaszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego - oboje wyjadą do Stanów Zjednoczonych.
Najmniej kosztowne okazały się wyjazdy: Izabeli Bukalskiej z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego do Rumunii i Izabeli Orchowskiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która weźmie udział konferencji we Francji.
W programie stypendiów konferencyjnych FNP dofinansowuje uczestnictwo polskich naukowców w międzynarodowych kongresach, sympozjach i konferencjach naukowych w Polsce lub za granicą.
O stypendium mogą ubiegać się obywatele polscy do 35. roku życia, którzy są pracownikami lub doktorantami w krajowej szkole wyższej lub innej instytucji prowadzącej badania naukowe.
Osoby, które chciałyby skorzystać ze stypendium, powinny wygłosić na międzynarodowej konferencji referat lub komunikat zaaprobowany przez organizatorów. Jednocześnie powinny udokumentować swój dorobek naukowy w dziedzinie odpowiadającej tematycznie konferencji.
Stypendium może być wykorzystane na dofinansowanie kosztów podróży, opłat konferencyjnych, zakwaterowania bądź wyżywienia w czasie konferencji.
Termin nadsyłania zgłoszeń do czwartej w tym roku edycji stypendiów konferencyjnych mija 30 października.
Naukowcy, którzy chcą się ubiegać o przyznanie stypendium powinni wypełnić wniosek elektroniczny dostępny tutaj. Następnie wydrukować go i wraz z wymaganymi załącznikami przesłać na adres Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, które przeprowadza procedury konkursowe.
Źródło: PAP