85 wybitnych młodych naukowców otrzyma w tym roku stypendia od Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Liczba stypendystów wzrosła od ubiegłego roku czterokrotnie, a rząd ponad trzykrotnie zwiększył wydatki na pomoc utalentowanym badaczom.
Początkowo, w lipcu minister nauki prof. Barbara Kudrycka zatwierdziła listę 32 młodych wybitnych naukowców, którzy mieli otrzymać stypendium. Jednak ostatecznie - jak podkreśla rzecznik MNiSW Bartosz Loba - z inicjatywy pani minister lista ta została rozszerzona do 85 nazwisk.
"Tegoroczne wnioski były na niezwykle wysokim poziomie, stąd nasze starania o zwiększenie puli środków przeznaczanych na stypendia" - wyjaśniła prof. Kudrycka.
Laureaci przez trzy lata (w przypadku nielicznych projektów badawczych przez rok lub dwa lata) będą otrzymywać miesięczne stypendium w wysokości ok. 3,8 tys. zł, a więc minimalnego wynagrodzenia profesorskiego.
W tegorocznej edycji konkursu o stypendia ubiegało się aż 296 naukowców, którzy nie ukończyli 35 lat, ale już odnoszą sukcesy naukowe dostrzegane i doceniane w Polsce i za granicą.
Najwięcej stypendiów dostaną w tym roku uczeni z uniwersytetów: Wrocławskiego, Warszawskiego i Jagiellońskiego.
Stypendia ministra nauki dla młodych uczonych są przyznawane od pięciu lat. Wnioski kandydatów podlegają ocenie w pięciu kategoriach: nauki ścisłe, medyczne, przyrodnicze, techniczne oraz humanistyczne i społeczne.
"Program stypendialny dla wybitnych młodych naukowców to z punktu widzenia kraju wyjątkowa inwestycja. () Pozwalają tym utalentowanym młodym uczonym skoncentrować się na prowadzonych badaniach, co w perspektywie najwyżej kilku lat zaowocuje rozwojem wiedzy medycznej czy technologicznej, przełomowymi wdrożeniami i patentami, ale też projektami naukowymi, które w istotny sposób wzbogacają wiedzę o polskim społeczeństwie, naszej historii, dziedzictwie narodowym" - oceniła minister.