O tym, jak ograniczać koszty ochrony zdrowia poprzez konkurencję cenową i jakości usług medycznych oraz o zwiększaniu udziału sektora prywatnego w finansowaniu i zarządzaniu opieką zdrowotną będą dyskutować eksperci na XX Forum Ekonomicznym w Krynicy.
Dyskusję na Forum poprzedzi prezentacja raportu Ernst&Young o finansowaniu ochrony zdrowia. Następnie - w panelu poświęconym systemom finansowania ochrony zdrowia - eksperci będą dyskutować nt. metod ograniczenia kosztów w służbie zdrowia. Jak podał ISW, jedną z takich metod jest wprowadzenie konkurencji między płatnikami, dzięki której staraliby się oni nie tylko oddziaływać na cenę i jakość usług medycznych, lecz również na zachowania pacjenta. Z biernego odbiorcy świadczeń pacjent przeobraziłby się w odbiorcę aktywnego, posiadającego informację o jakości konkurujących usług i usługodawców.
Podczas panelu: "Organizacja systemu ochrony zdrowia. Procesy integracyjne w polskiej służbie zdrowia - jak uzyskać efekt synergii na poziomie lokalnym i regionalnym?" jego uczestnicy zastanawiać się będą, w jaki sposób stworzyć spójny system kompleksowej opieki nad pacjentem. Eksperci będą starali się odpowiedzieć na pytanie, czy można pogodzić prywatyzację placówek służby zdrowia z potrzebami pacjentów, chcących przede wszystkim bezpłatnej opieki zdrowotnej?
W ramach ścieżki programowej odbędą się także panele dyskusyjne, dotyczące m.in. informatyzacji, inwestycji i prawa w ochronie zdrowia.
XX Forum Ekonomiczne w Krynicy odbędzie się w dniach 8-11 września i będzie poświęcone szansom, jakie niesie Europie Traktat Lizboński. Swój udział w imprezie nazywanej polskim Davos potwierdził m.in. minister finansów Jacek Rostowski.
Co roku pojawia się w Krynicy około 2 tysięcy gości z 60 krajów. Uczestnicy to grono ekspertów i liderów życia politycznego, społecznego, gospodarczego oraz kulturalnego z Europy, Azji i Ameryki.
Według Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich wśród najważniejszych osobistości, które przybędą do Krynicy, swój udział potwierdzili m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister finansów Jacek Rostowski, unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Ponadto - szef Orlenu Jacek Krawiec, prezes Lotosu Paweł Olechnowicz, prezes GPW Ludwik Sobolewski, a także szef PGNiG Michał Szubski, prezes Gaz-Systemu Jan Chadam oraz przedstawiciele PGE.
Z gości zagranicznych pojawić się mają m.in.: wicepremier Gruzji Giorgi Baramidze, minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere, minister finansów Luksemburga Luc Frieden, wiceprezes Nokia Corporation Esko Aho, wiceprezes Schneider Electrics Philippe Delorme, dyrektor generalny Deutsche Bank na Europę Centralną i Wschodnią Peter Tils.