Ponad 170 osób otrzyma pomoc finansową przeznaczoną dla kombatantów i uczestników Poznańskiego Czerwca '56. Wypłaty ruszą w piątek. Środki trafią do osób zakwalifikowanych jeszcze w tym miesiącu - poinformował rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.
"Kombatanci i uczestnicy otrzymają od 1,1 tys. zł do 4 tys. zł. Ponad 80 osób, które nie dostały pomocy finansowej, to autorzy wniosków odrzuconych przez komisję lub negatywnie zweryfikowanych przez IPN, do którego komisja kierowała wnioski budzące wątpliwości" - powiedział Stube.
Jak dodał, ok. 50 wniosków zostało złożonych przez osoby starające się o pomoc po raz pierwszy.
O pieniądze mogli starać się czynni uczestnicy Czerwca'56 znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu; doznali represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, istotnych represji w miejscu zatrudnienia lub mają szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom.
Pomoc finansowa dla kombatantów i uczestników poznańskiego Czerwca'56 ze środków przyznanych przez premiera na wniosek wojewody przyznawana jest po raz trzeci. W poprzednich przypadkach pieniądze otrzymało każdorazowo niespełna 200 osób.
W skład powołanej przez wojewodę wielkopolskiego komisji weszli przedstawiciele związków kombatantów i uczestników Poznańskiego Czerwiec'56 oraz reprezentanci urzędu.
28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli strajk generalny pod hasłami "Chleba i wolności!" i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta. W starciach zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. Ok. 700 osób aresztowano.
Zdaniem historyków, poznański Czerwiec doprowadził do zmian politycznych w Polsce w październiku 1956 r. Szefem PZPR został wówczas Władysław Gomułka, z więzień i miejsc internowania wypuszczano więźniów politycznych, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego.