Mundial w liczbach. Zobacz ile wydadzą kibice i ile zarobi FIFA

Wielkie święto kibiców piłki nożnej startuje dziś w Johannesburgu, gdzie pierwszy mecz Mistrzostw Świata rozegra drużyna gospodarzy z reprezentacją Meksyku. RPA, pierwszy afrykański organizator Mundialu, wydał na bezpośrednie przygotowania 4,1 mld dolarów. Ponad połowę pochłonęła modernizacja i budowa stadionów. 30 mln dolarów to kwota dla zwycięskiej drużyny. Kto ją zgarnie, dowiemy się w lipcu.

4,1 miliarda dolarów -według Danny'ego Jordaana, szefa komitetu organizacyjnego mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA - tyle wyniosą bezpośrednie koszty organizacji imprezy. Większość tej kwoty pochłonęła budowa i modernizacja stadionów oraz inwestycje transportowe.

2 miliardy dolarów - to koszt budowy pięciu nowych oraz modernizacji kolejnych pięciu stadionów, na których rozegrane zostaną 64 mecze południowoafrykańskiego turnieju. Piłkarze będą grać w sumie na dziesięciu obiektach w dziewięciu miastach. Dwa stadiony ma Johannesburg.

600 milionów dolarów - kosztowało powstanie najdroższego stadionu południowoafrykańskiego mundialu. Na trybunach The Cape Town Stadium w Kapsztadzie mecz piłkarski może oglądać 70 tysięcy kibiców. W ciągu całego turnieju rozegranych na nim zostanie 9 spotkań.

1,5 miliarda dolarów - rząd Republiki Południowej Afryki przeznaczył przy okazji organizowania piłkarskiego święta na transport publiczny, poprawę komunikacji pomiędzy miastami a obsługującymi turystów-kibiców lotniskami, a także na obsługę i bezpieczeństwo pasażerów.

80 dolarów - kosztuje najtańszy bilet dla kibica z zagranicy. Fan reprezentacji, której uda się dojść do strefy medalowej, będzie musiał liczyć się z wydatkiem na bilety na siedem spotkań. To oznacza, że w najbardziej ekonomicznym scenariuszu będzie musiał zapłacić za wejściówki 560 dolarów.

1 miliard dolarów - FIFA ma zarobić na mundialu na czysto. Przychody, jakie turniej ma przynieść międzynarodowej federacji piłkarskiej, mogą sięgnąć - według analityków Financial Times - nawet 3,3 miliarda dolarów. Sam turniej jest ubezpieczony na kwotę 9 miliardów dolarów.

5 milionów złotych - stracili polscy piłkarze nie kwalifikując się na turniej w RPA. Tyle do podziału obiecał im PZPN za awans. Reprezentacja Polski zajęła jednak w swojej grupie eliminacyjnej zaledwie przedostatnie miejsce. Udało się nam wyprzedzić jedynie drużynę San Marino.

Źródło: money.pl

ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności