Korzyści z inwestowania w podstawowe badania naukowe

Jedną z najlepszych metod osiągnięcia długofalowego wzrostu gospodarczego jest dokonywanie przez państwo inwestycji w podstawowe badania naukowe.

Zapewniają one wielokrotną rekompensatę, ponieważ sprzyjają innowacjom i tworzeniu nowych miejsc pracy. Świadczy o tym raport naukowców amerykańskich, zatytułowany: "Stymulując wzrost gospodarczy: jak finansowane przez władze federalne badania uniwersyteckie tworzą innowacje, nowe firmy i miejsca pracy". Opublikowany został przez Koalicję Naukową, do której należy 45 wiodących uniwersytetów państwowych i prywatnych USA.

Raport podaje 100 pozytywnych przykładów utworzenia w USA firm dzięki inwestycjom federalnym w badania podstawowe. Łącznie w firmach tych pracuje 100 tys. ludzi, a ich łączny roczny dochód sięga 100 miliardów dolarów. Firmy te pomagają także w rozwiązywaniu bardzo ważnych problemów w sferze medycyny, technologii, energetyki, środowiska naturalnego i bezpieczeństwa narodowego.

"Bezwarunkowo korzyści dla państwa z wyników badań podstawowych znacznie przewyższają wielkość początkowych inwestycji" - oświadczyła w wywiadzie dla Eurekalert Susan Desmond Hellmann, rektor Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. "Przedstawione w raporcie przykłady sukcesów przypominają o tym, że dalsze przywództwo Stanów Zjednoczonych w sferze naukowo-technicznej - a także ich pomyślność gospodarcza - zależy od systematycznego, znaczącego finansowania badań naukowych" - podkreśliła.

Raport wymienia 100 firm, które pojawiły się dzięki osiągnięciom działalności badawczej na uniwersytetach, finansowanej przez władze federalne.

Źródło: PAP

Foto: openphoto.net

ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności