W 2009 polski eksport do Wlk. Brytanii osiągnął wartość 4,6 mld funtów

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych wraz z Polsko-Brytyjską Izbą Handlową ( BPCC) podsumowały dwustronną współpracę gospodarczą w ubiegłym roku. Wielka Brytania jest dla Polski jednym z ważniejszych partnerów handlowych. Mimo kryzysowych nastrojów na świecie bilateralna wymiana handlowa między obydwoma krajami była w 2009 wyższa o 100 mln funtów w porównaniu z rokiem 2008. Na koniec 2008 r. Wielka Brytania była siódmym największym inwestorem zagranicznym w Polsce według wartości skumulowanej bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

Z danych NBP wynika, że w 2009 roku do Polski napłynęły bezpośrednie inwestycje zagraniczne o wartości 8,4 mld euro. To o 16 proc. mniej niż w ostatnim przedkryzysowym roku. Z Wielkiej Brytanii trafiło w 2009 r. do Polski 17 projektów inwestycyjnych typu greenfield, zrealizowanych przez 15 firm, dzięki którym powstanie blisko 7,2 tys. nowych miejsc pracy. Najwięcej inwestycji dotyczyło sektora usług (26 proc. wszystkich projektów) i spożywczego (24 proc.).

Do największych inwestorów brytyjskich w Polsce należą: Tesco Plc (supermarkety), Imperial Tobacco Plc (przemysł tytoniowy), Glaxo SmithKline (farmacja), British Oxygen Corporation (gazy techniczne), AVIVA Plc (finanse), Bates Ltd (transport, magazyny), Cadbury's Schweppes (artykuły spożywcze), Shell Overseas Holdings Ltd (produkty naftowe). Z badań przeprowadzonych przez PAIiIZ wynika, że na koniec 2008 r. w Polsce obecnych było 83 inwestorów brytyjskich, a według wartości skumulowanej BIZ, Wielka Brytania była siódmym największym inwestorem zagranicznym w Polsce.

W minionym roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych doprowadziła do rozpoczęcia w Polsce 36 inwestycji o łącznej wartości 887,2 mln euro, w wyniku których w ciągu najbliższych kilku lat powstanie ponad 9,7 tys. nowych miejsc pracy. Dwa projekty pochodzą z Wielkiej Brytanii. Firma TJX planuje zainwestować w sektorze logistycznym 20 mln euro i utworzyć 800 nowych miejsc pracy. Z kolei wartość inwestycji Cadbury z sektora spożywczego wynosi 250 mln euro, a planowane zatrudnienie to 750 osób. Obecnie PAIiIZ prowadzi 118 projektów o łącznej wartości 4 mld 365 mln euro, które mogą przynieść 33,6 tys. miejsc pracy. 17 projektów o wartości 230 mln euro i zatrudnieniu na poziomie ponad 550 osób pochodzi z Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania jest dla Polski 4. rynkiem eksportowym i plasuje się na 9. miejscu jako kraj importu. Polska jest dla Wielkiej Brytanii 20. rynkiem eksportowym (spadek o 3 miejsca w stosunku do 2008 r.), a jako źródło importu zajmuje 15. miejsce (poprawa lokaty o 3 miejsca z pozycji 18). W ubiegłym roku polski eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł o 8,8 proc. do poziomu 4,6 mld funtów (z 4,2 mld GBP w 2008 r.), natomiast brytyjski eksport do Polski zmalał o 7,6 proc. do 2,7 mld funtów (z poziomu prawie 3 mld GBP). W sumie, wartość bilateralnej wymiany handlowej była wyższa o 100 mln GBP w porównaniu z rokiem 2008 r.

– Jesteśmy rozczarowani, że brytyjscy eksporterzy nie byli bardziej dynamiczni, jeżeli chodzi o wykorzystanie faktu, że Polska gospodarka w dalszym ciągu rosła w zeszłym roku. W połączeniu z 24-proc. spadkiem wartości funta w stosunku do euro w ciągu ostatnich trzech lat, brytyjskie produkty są bardziej konkurencyjne na polskim rynku niż te z Niemiec, Francji czy Włoch. Dlatego uważamy, że w Wielkiej Brytanii nie wykorzystano doskonałej okazji do eksportu do Polski – powiedział dyrektor generalny BPCC Martin Oxley.

Źródło: podatki.biz


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności