24 mln zł na budowę Centrum Zaawansowanych Technologii Pomorze

Laboratoria za 24 miliony złotych powstaną w ramach Centrum Zaawansowanych Technologii Pomorze. Wspólny projekt Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego zajął pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Umowę o realizacji projektu podpisali: Piotr Ciechowicz, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza i prof. Andrzej Zieliński, prorektor PG ds. współpracy i programów międzynarodowych.

Jak informuje PG, efektem działalności Centrum ma być wzmocnienie infrastruktury administracyjnej i badawczej, która służy rozwojowi współpracy z przemysłem. W Centrum mają być prowadzone zaawansowane prace badawczo-rozwojowe, badania zamawiane, opracowywane wdrożenia, wzory użytkowe i patenty.

W Centrum będą prowadzone badania m.in. nad bioaktywnymi implantami tytanowymi, technologiami wytwarzania supertwardych warstw na materiałach do zastosowań specjalnych, sposobem wytwarzania cienkich struktur węglowych, technologiami materiałów luminescencyjnych, aerozolami tleno-azotkowymi i optycznymi sensorami chemicznymi.

W ramach projektu Centrum Zaawansowanych Technologii Pomorze rozwinie się 10 ważnych laboratoriów: Środowiskowe Laboratorium Technologii Bezprzewodowych; Centrum Civitroniki; Laboratorium Syntezy Innowacyjnych Materiałów i Elementów; Laboratorium Pomiarów Optoelektronicznych Innowacyjnych Materiałów i Displejów; Laboratorium Nanomateriałów; Laboratorium Biomateriałów; Laboratorium Materiałów Polimerowych; Laboratorium Nanomateriałów i Nanokompozytów; Laboratorium Charakteryzacji Materiałów Luminescencyjnych i Nanomateriałów; Mobilne Laboratorium Diagnostyki i Technologii Środowiska.

Infrastruktura powstała w ramach centrum ma zaowocować powstaniem minimum 12 przedsiębiorstw - zapowiada PG. W bilansie wstępnym założono również realizację co najmniej 5 inicjatyw o charakterze innowacyjnym, realizowanych na terenie obiektów wyposażonych dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze uzyskane na centrum umożliwią zakup co najmniej 110 sztuk specjalistycznej aparatury laboratoryjnej. PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności