Młodzi liderzy polskiej nauki otrzymają miliony złotych na praktyczne badania

Nazwiska 23 młodych laureatów programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ogłoszono w czwartek w Warszawie. W konkursie walczyło aż 202 najlepszych polskich badaczy; wielu powróci na swoje uczelnie i do instytutów nawet z milionem złotych. Pieniądze te pozwolą im utworzyć zespoły i zrealizować cele naukowe, które w przyszłości mają dać wymierny efekt aplikacyjny - społeczny i ekonomiczny.

Program "Lider" adresowany jest do badaczy, którzy w ciągu ostatnich 4 lat uzyskali tytuł doktora (a w przypadku osób korzystających z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego - 6 lat). Laureaci w trakcie postępowania konkursowego musieli wykazać, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonymi przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce.

Nowe technologie dla medycyny, w tym terapii nowotworów, okulistyki, farmakologii, rozwiązania dla rolnictwa, pozwalające wyhodować odmiany odporne na choroby, nowoczesne nanomateriały i związki chemiczne, systemy kontroli procesów biochemicznych, systemy lokalizacji, generatory promieniowania dla celów obronnych, rozwiązania dla elektrowni wiatrowych, dla rozwoju holografii, narzędzia, które mogą zmniejszyć liczbę awarii w polskiej sieci energoelektrycznej i wypadków na polskich drogach, wkład w rozwój botaniki dla ekologii czy wskazówki dla polityki prorodzinnej warunkującej szczęście obywateli - to tylko niektóre innowacyjne projekty młodych polskich naukowców, które otrzymają środki z programu LIDER.

Uroczyste przyznanie decyzji o finansowaniu projektów odbyło się z udziałem dyrektora NCBiR prof. Bogusława Smólskiego i przewodniczacego Rady Centrum prof. Janusza Rachonia.

Wśród "liderek", które założą własne zespoły badawcze, znalazły się: Patrycja Ciosek, Iwona Gorczyńska, Katarzyna Leszczyńska-Sejda, Anna Matysiak, Jadwiga Śliwka i Anna Żaczek.

Na miano "liderów" zasłużyli: Marek Adamowicz, Andrzej Cichoń, Grzegorz Dubin, Adam Flakus, Sławomir Gruszczyński, Grzegorz Koczyk, Łukasz Kulas, Adam Lamęcki, Marcin Lewandowski, Bartłomiej Płonka, Sebastian Polak, Mariusz Rudziński, Marcin Sieńczyk, Dominik Spinczyk, Jan Suffczyński, Szymon  Świeżewski i Jacek Świderski.

Nagrodzeni są w przeważającej większości inżynierami nowych technologii. Są wśród nich informatycy, fizycy, biotechnolodzy, metaloznawcy, chemicy, genetycy, elektronicy, ale także specjalista demografii i botanik. Niektórzy laureaci w swoich projektach łączą wiele dyscyplin wiedzy i trudno ich zaklasyfikować do jednej grupy.

Reprezentują uczelnie oraz instytuty badawcze. W dużej części już na etapie składania wniosku o finansowanie projektu nawiązali kontakty z przemysłem, które pozwolą na wdrożenie wyników badań w praktyce gospodarczej.

Dofinansowane projekty zaowocują wdrożeniami w wielu dziedzinach gospodarki. Są wśród nich nowe terapie przeciwnowotworowe, nowatorskie metody diagnostyczne i urządzenia, pozwalające szybciej, mniej inwazyjnie i skuteczniej walczyć z rakiem - m.in. z guzami piersi i wątroby. Badacze chcą też wspomóc terapie w chorobach zakaźnych i schorzeniach okulistycznych, uchronić ludzi przed toksycznymi lekami.

Nadzieje budzi projektowana aparatura medyczna - tani ultrasonograf podłączany do komputera PC oraz generator promieniowania użyteczny dla medycyny i celów obronnych.

Naukowcy proponują rozwiązania dla rolnictwa - szukają odmian ziemniaków odpornych na tzw. zarazę ziemniaka i zbóż odpornych na porastanie, walczą z pasożytami zbóż. Opracowują systemy kontroli procesów w bioreaktorach i systemy lokalizacji wewnątrz budynków, które pozwolą zarządzać produkcją, kontrolować drogi sprzęt i zapewnić bezpieczeństwo ludziom - np. w szpitalach.

Inne narzędzia mogą zmniejszyć liczbę awarii w polskiej sieci energoeletrycznej, a nawet wypadków spowodowanych zaśnięciem za kierownicą.

Dla inżynierów nie jest tajemnicą przyszłość przemysłu elektronicznego i już teraz mają propozycje aplikacyjne dla komunikacji bezprzewodowej i producentów wykorzystujących technikę laserową.

Z kolei rozwiązania ekologiczne wspomogą elektrownie wiatrowe i zwiększą naszą wiedzę o najcenniejszych przyrodniczo obszarach świata.(PAP)


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności