Jak wybrać konto?

Na co zwrócić uwagę wybierając konto osobiste?
Wybierając konto bankowe musimy zastanowić się w jaki sposób będziemy z niego korzystać i czego oczekujemy od usług bankowych. Na pierwszy rzut oka najważniejszy wydaje się miesięczny koszt prowadzenia rachunku. Tymczasem jest to informacja, na którą powinniśmy zwrócić uwagę na samym końcu naszej analizy. Bardziej istotne są opłaty za operacje bankowe, na przykład przelewy, zlecenia stałe, wypłaty z bankomatów. Wybierając

Osoby, dla których ważne jest oszczędzanie, powinny zwrócić uwagę zarówno na oprocentowanie środków na koncie, jak i na szybki i łatwy dostęp do pieniędzy zgromadzonych na rachunku. Warto przyjrzeć się oprocentowaniu rachunków – oferta rynkowa jest zmienna, ale porównywalna przez rynek. Klienci, którzy robią duże zakupy, płacą gotówką, podróżują po kraju, mają zwiększone zapotrzebowanie na wypłaty z bankomatów powinny zwracać uwagę na cenę za wypłaty z bankomatów. Banki dysponują z reguły siecią bankomatów własnych, warto sprawdzić jak dużą, a niektóre oferują bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju - nawet innych banków. To oznacza możliwość dużych oszczędności, rzędu kilkuset złotych rocznie. Ważna jest też funkcja rozliczeniowa rachunku, przeciętna rodzina realizuje nawet kilkanaście przelewów miesięcznie – dobrze przyjrzeć się opłatom za przelewy, zlecenia stałe – zarówno zlecane za pośrednictwem Internetu, jak i w Oddziale – w wielu przypadkach ceny znacznie się różnią. W dzisiejszych czasach dobry ROR oznacza również szybki kredyt na prostych zasadach – w formie debetu lub pożyczki w koncie, która – w zależności od banku – może być nawet do kilkuset tysięcy złotych. Zazwyczaj posiadanie konta upoważnia również do preferencyjnych warunków cenowych na inne produkty, w tym kredyty np. hipoteczny.

Z tych wszystkich przyczyn opłata za konto nie powinna być głównym kryterium wyboru oferty, ponieważ zawarty w opłacie dostęp do bezpłatnych lub obniżonych kosztów korzystania z innych usług i produktów może ją z nawiązką rekompensować.

 

 

Dlaczego Polacy odkładają pieniądze na RORach? Czym można to tłumaczyć?

Wielu Klientom wydaje się, że oprocentowanie standardowego RORu jest porównywalne z lokatą – kiedyś tak było, ale to już przeszłość. Dziś oprocentowanie RORów mocno się waha - od 0,1% nawet do 8% w BOŚ S.A. Niejednokrotnie wysokie oprocentowanie środków na rachunkach osobistych jest korzystniejsze niż na lokacie. Po drugie, trzymanie pieniędzy na koncie osobistym, umożliwia łatwy i szybki dostęp do zgromadzonych środków. Warto pamiętać, że pieniądze, które „leżą” na rachunku, którego oprocentowanie jest niskie przynoszą faktycznie stratę – inflacja znacznie przewyższa oprocentowanie stawek w najniższych progach.

 

Czy w banku można efektywnie oszczędzać?

Tak, jeśli będziemy brali pod uwagę różne instrumenty finansowe oraz potrzeby klienta krótko i długookresowe. Warto przyjrzeć się wysoko oprocentowanym RORom, kontom oszczędnościowym, lokatom. Ostatnio ciekawym trendem na rynku są lokaty jednodniowe, korzystniejsze od lokat standardowych, z możliwością pominięcia podatku Belki. To lokaty, które odnawiają się automatycznie, a klient może w dowolnym czasie wycofać środki bez utraty odsetek.

 

 

Co wybrać: ROR, czy rachunek oszczędnościowy?

ROR jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które aktywnie korzystają z konta dla celów rozliczeniowych, „obracają” gotówką na rachunku: wpłacają i wypłacają gotówkę, prowadzą rozliczenia - dokonują przelewów, ustanawiają zlecenia stałe, polecenia zapłaty, a przy tym chcą korzystać z innych produktów bankowych – posiadając konto osobiste, zwłaszcza systematycznie zasilane wpływami, mogą liczyć na preferencyjne warunki cenowe np. kredytów. Natomiast rachunek oszczędnościowy jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które posiadają znaczne środki finansowe, nie prowadzą rozliczeń za pośrednictwem rachunku osobistego, nie zależy im na kredytach i innych produktach finansowych, ważny jest dla nich natomiast bieżący dostęp do gotówki.

 

Renata Janczura

Dyrektor Departamentu Produktów Detalicznych BOŚ S.A.

 

dodane przez adam.mikolajczyk


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności