Jaki kredyt dla studenta?
Zbliża się rok akademicki i związane z nim wydatki: czesne, podręczniki, miejsce w akademiku, komputer. W tym gorącym okresie studenci i ich rodzice zaczynają poszukiwać dodatkowych źródeł finansowania i przyglądać się ofertom kredytowym banków.
Paleta kredytów, którymi możemy finansować potrzeby związane z nauka, jest na rynku dosyć rozbudowana. Wśród nich możemy wyróżnić trzy główne grupy:
kredyt studencki, którym można finansować głównie bieżące wydatki;
pożyczka gotówkowa wypłacana jednorazowo w wyższych kwotach, co pozwala na sfinansowanie nawet znacznych potrzeb finansowych związanych z opłatą za czesne w prywatnych szkołach, szkołach językowych, na studiach.
linia kredytowa w rachunku będąca wsparciem bieżących potrzeb finansowych;
Kredyt studencki
O niskooprocentowany kredyt studencki z dopłatami do oprocentowania możemy w tym roku ubiegać się w jednym z czterech banków, który zawarł z BGK odpowiednią umowę. Kredyty studenckie są dofinansowywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wspierają te kredyty m.in. w zakresie poręczeń i dopłat do oprocentowania.
Studenci i doktoranci ubiegający się o kredyt w roku akademickim 2009/2010 mają możliwość wyboru wysokości miesięcznej wypłaty kredytu: 600 zł lub 400 zł. Kredyt wypłaca się w okresie do sześciu lat, a w przypadku podjęcia studiów doktoranckich - czterech lat (łączny okres wypłaty kredytu nie może przekroczyć 10 lat). Spłata kredytu nie jest wymagana w okresie studiów, rozpoczyna się po upływie dwóch lat od terminu ich ukończenia. W okresie wypłat transz kredytu i karencji całość odsetek pokrywa BGK. W Banku Pekao SA kredyty studenckie cieszą się niezmiennie dużą popularnością - co roku wpływa ok. 2000 wniosków o ich udzielenie, a Bank co roku udziela ok. 1200 takich kredytów.
Kredyt studencki jest świetnym rozwiązaniem do finansowania celów związanych z edukacją, np. opłaty miejsca w domu akademickim, zakup podręczników lub zakup materiałów dydaktycznych. Korzystne oprocentowanie oraz zasada pokrywania odsetek przez BGK w trakcie wypłaty transz sprawia, że jest to bardzo atrakcyjna forma pomocy studentom. Oprocentowanie zwykłej pożyczki gotówkowej jest nieco wyższe.
Często jednak kwoty miesięcznej transzy są za niskie by opłacić np. czesne w całości.
Kredyt gotówkowy
Takiego ograniczenia nie ma w przypadku kredytów gotówkowych. Są one zwykle udzielane przez banki na dowolny cel, a proces ich przyznania jest znacznie szybszy i obejmuje o wiele mniej formalności niż w przypadku kredytu studenckiego.
Decydując się na kredyt gotówkowy, warto dokładnie przeanalizować ofertę, zwracając uwagę na wiele elementów, dotyczących zarówno ceny kredytu jak też przejrzystości i czytelności samej umowy kredytowej. Bardzo często oferty które znamy z reklamy telewizyjnej, z reklam w prasie, Internecie, umieszczone w witrynach banku, na plakacie czy ulotce wyglądają bardzo atrakcyjnie, w rzeczywistości wcale takie nie są.
Zwracając uwagę na cenę kredytu, przede wszystkim należy przyjrzeć się trzem głównym parametrom, poprzez które najłatwiej jest znaleźć ofertę najtańszą spośród dostępnych na rynku:
• wysokość rzeczywistego oprocentowania (tzw. RRSO) które uwzględnia wszystkie dodatkowe koszty związane z zaciągnięciem kredytu;
• wysokość miesięcznej raty kredytowej;
• całkowity koszt kredytu, dzięki czemu będziemy wiedzieli ile dokładnie będzie nas kosztował kredyt.
Warto również zapytać doradcę, czy przy kredycie jest obowiązkowe ubezpieczenie,, czy jest opłata za rozpatrzenie wniosku, ile wynosi prowizja banku. Wszystkie te elementy wpływają na wysokość miesięcznej raty. A to właśnie ona decyduje o tym, jaką kwotę będziemy musieli znaleźć w swoim budżecie na spłatę kredytu.
Uwagę należy zwracać nie tylko na same warunki cenowe ale również inne elementy, jak chociażby warunki ubezpieczenia spłaty kredytu – w jakich przypadkach losowych firma ubezpieczeniowa pokryje koszty spłaty kredytu i na jakich warunkach, gdyż te w istotny sposób różnią się w ofertach różnych banków.
Pożyczka w rachunku
W zależności od tego, na jaki cel mają być przeznaczone środki, warto się rozejrzeć i wziąć pod uwagę dodatkowe możliwości. Na przykład, odnawialny debet lub pożyczka w rachunku.
Pożyczka w postaci linii kredytowej w rachunku pozwala na stały dostęp do środków, jednak minusem tego źródła finansowania jest jej cena, gdyż jest to jedna z jego najdroższych form..
O czym należy pamiętać
Zanim student bądź jego rodzice sięgną po kredyt, trzeba przeanalizować, czy będą w stanie wygospodarować na spłatę kredytu taką część miesięcznych dochodów, która pozwoli pokryć inne niezbędne wydatki. Innymi słowy, biorąc kredyt, zawsze trzeba policzyć, czy nas na niego stać.
Źródło: Dorota Żak, Dyrektor Biura ds. Rachunków w Banku Pekao SA Piotr Gołąb, Dyrektor w Departamencie Kredytów Konsumpcyjnych Banku Pekao SA
ostatnia zmiana: 2011-11-05