Uczelnie wydają mało środków na badania naukowe
Uczelnie w kraju aktywnie uczestniczą w unijnych programach, dzięki którym mogą zmodernizować budynki, zakupić sprzęt laboratoryjny czy wyszkolić kadry. Według resortu nauki polscy naukowcy za rzadko sięgają do funduszy UE przeznaczonych na badania naukowe – podaje PAP.
„Jak poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNISW) Bartosz Loba, wśród polskich uczelni, które najaktywniej starają się o finansowanie badań naukowych, są m.in. Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Wrocławska” – informuje PAP.
Według rzecznika resortu nauki Bartosza Loby „polskie grupy badawcze zdobywają w UE najmniej pieniędzy, licząc w stosunku do wartości PKB. Np. w latach 2002-2006 z naszego wkładu do budżetu UE polscy uczeni "odzyskali" jedynie 53,6 proc. środków. Dla porównania, w przypadku Czech było to 75 proc., Węgier - 96 proc., a Słowenii - 155 proc.”
„Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej z 1 kwietnia 2009 r., po zamknięciu 110 konkursów 7. Programu Ramowego, 652 polskie zespoły stanowiły 2,18 proc. ogółu uczestników, a przyznane dofinansowanie - 115,9 mln euro - 1,27 proc. dotychczas rozdysponowanego budżetu” – czytamy w informacji podanej przez PAP.
Polska spośród 11 krajów, które otrzymują największą ilość funduszy strukturalnych, jest na siódmym miejscu pod względem wykorzystania pomocy z Brukseli. Biorąc pod uwagę wszystkie kraje członkowskie lepsi od nas są Węgrzy i Rumuni. Statystyki pokazują, że do Polski trafiło 8,22 proc. z ponad 65 mld euro, które mamy wykorzystać w latach 2007-2013.
Źródło: bankier.pl
ostatnia zmiana: 2011-11-05