Ruszył program Innowatorzy 2009

Wystartował ogólnopolski "Program Transferu technologii do biznesu - Innowatorzy 2009", który ma wyłonić innowacyjne pomysły biznesowe na miarę Skype'a. Inauguracja projektu odbyła się w poniedziałek, 20 kwietnia, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jak informuje Justyna Gaj z Grupy AIP, "Program Transferu technologii do biznesu Innowatorzy" ma wskazać odpowiednie mechanizmy i systemowe rozwiązania, które zapewnią skuteczną komercjalizację wiedzy.

W Polsce nauka nie jest komercjalizowana. Polscy naukowcy nie zarabiają na swoich wynalazkach, nie ufają biznesowi, a biznesmeni nie widzą uzasadnienia biznesowego w transferze wiedzy i technologii do biznesu.

"Nie bez kozery inauguracja Innowatorów odbywa się w szkole biznesowej. Uważamy, że najlepsze technologiczne pomysły powstają na politechnikach, jednak to właśnie szkoły biznesowe powinny komercjalizować wiedzę polskich naukowców. Tylko skuteczna symbioza między naukowcami szkół technicznych a przedsiębiorcami ze szkół biznesowych pozwoli na skuteczny transfer nauki do biznesu" - podkreśla Mariusz Turski, wiceprezes AIP.

Elementem programu "Innowatorzy 2009" jest Konkurs Innowatorzy. Dla młodych naukowców jest on szansą na rozwinięcie swoich innowacyjnych pomysłów i wprowadzenie ich w życie, dzięki możliwości przetestowania w ramach Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.

AIP dostarczają początkującym przedsiębiorcom infrastrukturę niezbędną do zbudowania własnej firmy, m.in. obsługę prawną i księgową, coaching, opiekę mentora oraz doradztwo. Aby wziąć udział w Konkursie Innowatorzy należy zgłosić swój innowacyjny pomysł w konkursie za pomocą formularza dostępnego na stronie www.innowatorzy.eu.

AIP kreują warunki do tworzenia innowacyjnych przedsięwzięć, pomagają przygotować koncepcję biznesową. Autor pomysłu na biznes otrzymuje od AIP wsparcie podczas pracy nad firmą, a następnie dofinansowanie stworzonej firmy.

W ciągu najbliższych pięciu lat dzięki systemowi transferu technologii do biznesu zostaną wykreowane trzy firmy o zasięgu światowym, 10 firm o zasięgu co najmniej europejskim oraz 50 o zasięgu co najmniej krajowym. Dotacje do przedstawionych projektów mogą wynieść nawet 200 tys. euro - zapowiadają organizatorzy.

W ramach programu Innowatorzy 2009 młodzi naukowcy mogą wziąć również udział w "Szkole Milionerów". Ma ona edukować naukowców w dziedzinach komercjalizacji wiedzy i prowadzenia biznesu. Trenerzy przygotowują naukowców do tworzenia produktów i usług. Uczestnicy przetestują w praktyce swój innowacyjny pomysł na biznes. Jednocześnie skorzystają z indywidualnego doradztwa rzecznika patentowego, brokera finansowego, mentora i coacha.

"Szkoła Milionerów" jest prowadzona pilotażowo w trzech województwach: pomorskim, śląskim i wielkopolskim. W sumie zgłosiło się do niej ponad 200 osób z innowacyjnymi pomysłami. Ostatecznie do programu została zakwalifikowana połowa kandydatów - informuje Justyna Gaj.

Szczegółowe informacje na temat programu "Innowatorzy 2009" są dostępne na stronie www.innowatorzy.eu

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności