Pieniądze na badania dla gospodarki

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych oraz na realizację wspólnych przedsięwzięć biznesowych z użyciem systemów informatycznych - informuje Dorota Jarocka z PARP.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG) stwarza możliwości finansowania badań naukowych oraz ich wdrażania w przedsiębiorstwach działających na terenie Polski w ramach dwóch priorytetów: Priorytet 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii oraz Priorytet 4. Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia.

Dzięki tym działaniom PARP chce zwiększyć rolę sektora nauki w gospodarce poprzez promocję badań uznanych za kluczowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Takie badania mogłyby podnieść poziom innowacyjności przedsiębiorstw.

"Wydatki na badania i rozwój są w Polsce niskie w stosunku do potrzeb. Instytucje badawczo-rozwojowe prowadzą badania, których rezultaty nie zawsze odpowiadają potrzebom przedsiębiorców. Konieczne jest wzmocnienie sektora badawczo-rozwojowego i nakierowanie go na lepszą współpracę z przedsiębiorcami. Innowacyjność i konkurencyjność gospodarki w dużym stopniu zależy bowiem od umiejętnego korzystania z dorobku nauki" - zauważa Jarocka.

Na realizację projektów celowych i wdrażanie ich wyników przeznaczono łącznie prawie 780 mln euro, z czego 60 proc. środków trafi do małych i średnich firm.

Działania nr 1.4 oraz 4.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) pozwalają uzyskać wsparcie na prace badawcze i rozwojowe oraz wdrożenie wyników tych prac. Każdy polski przedsiębiorca prowadzący projekty celowe składające się z części badawczej i wdrożeniowej może starać się o dotację.

"Projekty powinny dotyczyć realizacji prac badawczo-rozwojowych, służących zaspokajaniu potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Przedsiębiorca samodzielnie dokonuje wyboru wykonawcy prac B+R. Może je zlecić jednostce naukowej, sieci naukowej albo innemu przedsiębiorcy dysponującemu odpowiednim zapleczem. Może także przeprowadzić je sam, jeśli dysponuje bazą infrastrukturalną i innymi niezbędnymi zasobami" - wyjaśnia Jarocka.

Na prace badawcze i rozwojowe w ramach jednego projektu można uzyskać kwotę stanowiącą równowartość w złotych 7,5 miliona euro (za dzień uzyskania wsparcia uznaje się dzień podpisania umowy o dofinansowanie, stąd też kwota ta zostanie ponownie przeliczona na dzień podpisania umowy o dofinansowanie zgodnie ze średnim kursem NBP w tym dniu). Na wdrożenie wyników prac badawczych i rozwojowych jeden przedsiębiorca może z kolei uzyskać 20 milionów złotych.

PARP nie wyznacza konkretnych projektów, które mogą podlegać dofinansowaniu. Definiuje je w sposób ogólny - jako przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne (badania przemysłowe i prace rozwojowe). Wsparciem zostaną objęte projekty inwestycyjne (zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych) wraz z niezbędną częścią doradczą.

PARP wspiera ponadto wdrażanie elektronicznego biznesu typu B2B. Wśród przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć wspólny biznes oparty na nowoczesnej technologii, Agencja rozdysponuje ponad 168 mln zł.

W działaniu 8.2 PO IG przewidziano dofinansowanie projektów o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej.

O pieniądze w tym konkursie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy planują rozpoczęcie lub rozwój współpracy w oparciu o rozwiązanie elektroniczne.

Dotyczy to dostosowania systemów informatycznych do systemów kooperantów. Dzięki temu wymiana informacji będzie automatyczna. Typowy projekt obejmuje integrację systemów informatycznych przedsiębiorstw lub wdrażanie nowych systemów mających na celu umożliwienie automatyzacji wymiany informacji pomiędzy systemami informatycznymi współpracujących firm.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka ( PO IG) zainteresowani mogą znaleźć na stronie www.parp.gov.pl - należy wejść w zakładkę "Fundusze Europejskie", a następnie wybrać odpowiedni program lub też kliknąć w logo Programu Operacyjnego


Źródło: PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności