66 proc. ankietowanych przez Agencję Badań Rynku Opinia przedsiębiorców (właścicieli i szefów małych i średnich firm) uważa, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich trzech miesięcy się pogorszyła. Równie mało optymistycznie właściciele i szefowie firm patrzą na warunki makroekonomiczne w przyszłości.
Jedynie pięciu na 100 prognozuje poprawę sytuacji, dalszego pogorszenia spodziewa się blisko 60 proc badanych. Przedsiębiorcy liczą mimo to, że spowolnienie gospodarcze nie dotknie zbytnio ich firm. 52 proc. ankietowanych twierdzi, że w najbliższych trzech miesiącach ich sytuacja się nie zmieni. 27 proc. prognozuje pogorszenie.
Ponad 10 proc. zakłada poprawę kondycji swojego przedsiębiorstwa. Według przedsiębiorców największy wpływ na polskie firmy w ostatnim kwartale miało osłabianie złotego. Powiedziało o tym 27 proc. badanych.
Sytuacja na rynkach między arodowych i zawirowania polityczne nie były istotnym czynnikiem, który miałby wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa" - mówi Dariusz Kozłowski, wiceprezes Centrum Informacji Gospodarczej. Co ciekawe, aż 63 proc. przedsiębiorców zamierza ograniczyć wydatki.
Ponad połowa przedsiębiorców mówi o obcinaniu premii, bonusów i prowizji. Kolejne cięcia będą dotyczyć marketingu (40 proc.) i świadczeń socjalnych (20 proc.). Niemal jedna trzecia badanych nie planuje w najbliższym kwartale żadnych inwestycji. Największy spadek poziomu zaufania jest w sektorze dostawców usług finansowych. Z 16 pkt spadł do około 6 pkt.
"Przedsiębiorcy zaczęli bardziej szczegółowo sprawdzać swoich kontrahentów" - tłumaczy Mariusz Hildebrand, prezes InfoMonitora.
źródło: nf.pl