Wynagrodzenie jest kosztem jeszcze przed zapłatą

Od 1 stycznia 2009 roku wynagrodzenia pracownicze (ze stosunku pracy oraz pokrewnych) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy będą kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostaną wypłacone w terminie.

Podobne zasady potrącania kosztów w czasie dotyczą narzutów na wynagrodzenia, tj. składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jako zasadę przyjęto, że koszty te są potrącane w miesiącu, za który są należne wynagrodzenia, pod warunkiem że składki zostaną opłacone: z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów, z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15. dnia tego miesiąca.

Jeśli zatem wynagrodzenie płatne jest w następnym miesiącu, to aby zaliczyć składki do kosztów okresu, za który są należne, powinny być odprowadzone najpóźniej do 15. dnia miesiąca. Jeśli wynagrodzenie płatne jest w tym samym miesiącu, za który jest należne, to składki - aby zaliczyć je do kosztów okresu, za który są należne - powinny być opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów (co w praktyce także oznacza 15. dzień następnego miesiąca).

źródło: nf.pl


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności