Zbyt niska pensja to łamanie zasad współżycia społecznego

Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Pojęcie "godziwego wynagrodzenia" jest jednak terminem nieokreślonym. Europejska Karta Społeczna wskazuje, że jest to takie wynagrodzenie, które zapewnia pracownikowi i jego rodzinie godziwy poziom życia.

O kryterium godziwości decyduje jedynie ekwiwalentność danego wynagrodzenia wobec ilości i jakości świadczonej pracy oraz potrzebnych do niej kwalifikacji.

Trybunał Konstytucyjny wskazuje, że gdyby ustawodawca chciał tylko wskazać dyrektywę dla organów państwa i partnerów społecznych, to wówczas przepis ten miałby zupełnie inną konstrukcję. Nie dawałby wówczas osobom zatrudnionym konkretnego uprawnienia. Skoro więc ustawodawca przyznał pracownikowi uprawnienie do godziwego wynagrodzenia, to musiał zakładać istnienie podmiotu, wobec którego można się domagać realizacji tegoż uprawnienia - czyli pracodawcy.

Kwestią otwartą pozostaje zatem zasadność roszczenia pracownika o wyższą płacę tylko z tytułu otrzymywania płacy niskiej, czyli - w ocenie roszczącego - "niegodziwej".

Źródło:Rzeczpospolita


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności