Erasmus to europejski program wyjazdów stypendialnych dla studentów. Jest swego rodzaju paszportem do mobilności. Umożliwia poznawanie nowych języków, kultur, innych uczelni. Pozwala nawiązać międzynarodowe znajomości. Na świcie istnieje od 1987 roku, jednak Polska przystąpiła do niego w roku 1998.
W ciągu 10 lat obecności Erasmusa w naszym kraju, na zagraniczne stypendia wyjechało w sumie 53 tys. polskich studentów i ponad 10 tys. nauczycieli akademickich. „Erasmus otworzył przed nimi drzwi Europy. Umożliwił nie tylko realizację części studiów za granicą, ale także poznanie nowych języków i kultur, nawiązanie międzynarodowych znajomości” - uważa.
Ponieważ Erasmus to program dwustronny, także do Polski od 10 lat regularnie przyjeżdżają studenci z zagranicy. Od 1998 r. było ich łącznie ponad 13 tysięcy. Jak przypomina Skibińska popularność programu zwiększała się z każdym rokiem - w roku akademickim 1998/99 na stypendia wyjechało z Polski niecałe 1,5 tys. osób, w 2006/07 było to już ponad 11 tys. W pierwszym roku działalności Erasmusa do Polski przybyło niewiele ponad dwustu studentów zagranicznych, a po dziesięciu latach jest ich 3700. Liczba krajowych szkół wyższych posiadających Kartę Uczelni Erasmusa wzrosła zaś z 46 do ponad 250.
Erasmus, jako program Unii Europejskiej, umożliwia młodym ludziom realizację części studiów w zagranicznej uczelni lub odbycie praktyki w tamtejszym przedsiębiorstwie. Jednak przeznaczony jest nie tylko dla studentów, ale też dla pracowników uczelni. W ramach wyjazdów mogą oni wymieniać się doświadczeniami z zagranicznymi partnerami i doskonalić swoje kompetencje. To także szansa na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów i poznanie systemów kształcenia w innych krajach.
Więcej informacji o programie Erasmus można znaleźć na stronie internetowej: www.erasmus.org.pl
PAP – Nauka w Polsce