1,3 mld euro mogą dostać naukowcy i przedsiębiorcy na innowacje

1,3 mld euro jest do wykorzystania w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. O dofinansowanie swoich badań i inwestycji mogą ubiegać się instytucje naukowe, przedsiębiorstwa a nawet studenci i doktoranci.

Informacje o Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka zaprezentowano w Warszawie na konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podsumowano też, zrealizowany w latach 2004-2006 Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, który był poprzednikiem Innowacyjnej Gospodarki.

"W ramach naszej części programu, czyli tej, którą koordynuje ministerstwo nauki, są przede wszystkim projekty badawczo- rozwojowe. O dofinansowanie tych projektów mogą ubiegać się instytucje naukowe" - powiedział PAP zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w MNiSW Antoni Konikowski.

Ponadto, jak mówił, instytucje te mogą składać wnioski o dofinansowanie budowy i wyposażenia laboratoriów badawczych.

Jak wyjaśnił, tego typu projekty obsługuje Ośrodek Przetwarzania Informacji. Do niego właśnie trzeba składać wnioski o dofinansowanie.

"Z kolei Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ma projekty skierowane do studentów, do doktorantów, np. na dofinansowanie zespołów badawczych lub zachęcające do powrotu do Polski z zagranicy" - mówił Konikowski.

Obsługą ostatniej części funduszy - przeznaczonej dla konsorcjów naukowo-przemysłowych - zajmuje się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Organizuje ona konkursy na dofinansowanie tzw. projektów celowych. Chodzi przede wszystkim o opracowanie i wdrażanie nowych technologii.

Jak powiedział PAP dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Olaf Gajl, tegoroczny nabór wniosków na konkursy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka już się zakończył. Kolejne konkursy wystartują w styczniu przyszłego roku.

"Mamy kilka tematów. Jeden to projekty typu +foresight+, czyli przewidujących jak będzie wyglądała przyszłość w danych technologiach za kilkanaście lat. Drugi temat to tzw. projekty rozwojowe, czyli takie projekty badawcze, które mają zastosowanie bezpośrednio w praktyce gospodarczej. Wspieramy też patentowania rozwiązań opracowanych na uczelniach. Koszty patentowania są dosyć wysokie, zwłaszcza jeśli chodzi o międzynarodowe patenty zapewniające maksymalną ochronę praw" - powiedział Gajl.

Zdaniem Konikowskiego, doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw pozwolą na lepsze wykorzystanie środków w obecnie realizowanym programie operacyjnym. "Nauczyliśmy się np., że przy projekcie inwestycyjnym na rozbudowę infrastruktury badawczej musimy uwzględnić koszty zarządzania tą inwestycją w trakcie samej budowy oraz gotową infrastrukturą" - wyjaśnił. ULA

PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności