Polskie organizacje badawcze, szkoły wyższe, wspólne inicjatywy technologiczne i podmioty z obszaru Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, osoby prawne oraz małe, średnie i większe przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z nowych instrumentów finansowania projektów w 7 PR - Risk-Sharing Finance Facility (RSFF).
6 listopada w Warszawie EBI organizuje spotkanie pod hasłem "Finansowanie badań, rozwoju i innowacji", na którym omówione zostanie system RSFF i wsparcie dla projektów z zakresu energetyki odnawialnej. W konferencji weźmie udział prezes EBI Philippe Maystadt i wiceprezes Marta Gajęcka.
Jak informuje na swoich stronach KPK PR, celem uruchomienia Finansowego Instrumentu Podziału Ryzyka RSFF jest wspieranie badań naukowych i innowacyjności w Europie poprzez zwiększenie dostępu do funduszy dla ryzykownych projektów badawczo-rozwojowych i innowacyjnych (B+R).
Ponieważ projekty B+R, w porównaniu do projektów tradycyjnych, obarczone są wysokim ryzykiem, instytucje i rynki finansowe niechętnie je finansują. Dlatego stworzono mechanizm finansowania bazujący na kredytach, jako instrumentach o niewykorzystanym potencjale w zakresie finansowania badań w Europie.
Jak tłumaczą eksperci KPK, instrument RSFF bazuje na zasadzie podziału ryzyka kredytowego między KE i EBI. Nie dostarcza grantów, nie jest też mechanizmem ryzyka kapitałowego, typu venture capital, ale opiera się na udzielaniu kredytów i gwarancji. Kredyty udzielane lub gwarantowane przez EBI będą mogły być wykorzystane na pokrycie do 50 proc. kosztów projektu.
RSFF ma być dostępny również dla sektora MŚP - zgodne z celami programu "Współpraca". EBI koncentruje się na sektorach: Inżynieria/Transport, Energia, ICT, Life Sciences i Infrastruktury badawcze, jednak nie wyklucza finansowania innych projektów, poza tymi, które dotyczą innowacji komercyjnych - te nie wchodzą w zakres 7 PR.
KPK PR określił perspektywy dla polskich podmiotów zainteresowanych finansowaniem przez EBI projektów badawczo- rozwojowych. Jak podkreślają eksperci, RSFF to mechanizm, który jest już praktycznie wdrażany. Pierwsze podpisane umowy w ramach RSFF potwierdzają bardzo silną współpracę EBI z Europejskimi Platformami Technologicznymi (EPT), co prowadzi do wniosku, że wykorzystanie mechanizmu skoncentruje się, przynajmniej w pierwszych latach, na dużych projektach z udziałem przemysłu.
RSFF będzie najbardziej korzystny w przypadku kredytów udzielanych bezpośrednio przez EBI (powyżej 7,5 mln euro). Niższe kredyty udzielane poprzez sieci banków partnerskich będą wdrożone z opóźnieniem, ze względu na brak sprawdzonych procedur w bankach dla kredytowania sfery B+R.
Z instrumentu będą też mogły skorzystać Polskie Platformy Technologiczne, które będą uczestniczyły w dużych projektach wygenerowanych przez EPT lub wygenerują własne inicjatywy badawcze. Przykładowe potencjalne tematy to: Wspólna Inicjatywa Technologiczna Czystego Węgla lub strategiczne badania w zakresie aeronautyki (Dolina Lotnicza).
Z punktu widzenia zaangażowania KE jest to dodatkowy mechanizm wsparcia dla projektów wysokiego ryzyka w sferze B+R, zgodnych z celami 7PR i mających silny wymiar europejski. Uzupełnia on istniejące instrumenty pomocowe, w tym krajowe i unijne dotacje oraz dług rynkowy i finansowanie kapitałem. KE posiada prawo sprzeciwu dla pewnych operacji, natomiast EBI - możliwość finansowania dowolnych operacji w ramach RSFF, w ramach wkładu własnego.
Jeżeli popyt na kredyty dofinansowywane z RSFF będzie niższy niż zakładany, niewykorzystana część wkładu Komisji zostanie przeznaczona na sfinansowanie tradycyjnych projektów w 7PR.