Poznańscy praktycy radzą, jak łączyć biznes z nauką

Jak finansować innowacje, wdrażać pomysły, komercjalizować wyniki badań? Nieodpłatne porady biznesowe oferuje Centrum Doradztwa "Innowacje Dla Biznesu". Od 16 do 19 czerwca podczas targów ITM Polska w Poznaniu eksperci Poznańskiego Parku Naukowo- Technologicznego Fundacji im. Adama Mickiewicza (PPNT) będą rozmawiać z przedsiębiorcami i przyjmować zgłoszenia zapotrzebowania na innowacyjne rozwiązania.

Z kolei uczelnie i instytuty badawcze znajdą tu pośrednictwo w kontaktach biznesowych podczas Międzynarodowego Dnia Transferu Technologii - 17 czerwca. Do 10 czerwca można zarejestrować swój problem na stronie www.ppnt.poznan.pl/cd

W ramach salonu Nauka dla Gospodarki podczas spotkań z osobami zainteresowanymi wdrażaniem nowatorskich rozwiązań i prowadzeniem firm opartych o nowe technologie, pracownicy PPNT udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące przedsiębiorczości akademickiej, tworzenia biznesplanów, przygotowania opinii o innowacyjności, a także źródeł finansowania inwestycji i innowacji. W ramach usług doradczych rejestrowanych online pomogą przedsiębiorcom, studentom i absolwentom szkół wyższych lub naukowcom w wyszukaniu odpowiednich partnerów do rozmowy i umówią spotkania w czasie targów.

Do organizacji, uczelni, instytutów i przedsiębiorstw o charakterze innowacyjnym, a także do firm, których strategia ukierunkowana jest na nabywanie i korzystanie z nowych technologii, adresowane są spotkania organizowane 17 czerwca - w Międzynarodowym Dniu Transferu Technologii. Będzie tu można promować własne osiągnięcia badawcze, a także znaleźć potrzebne rozwiązania techniczne i technologiczne.

Jak wyjaśniają organizatorzy spotkań, w drugim dniu targów poznańskich odbędą się rozmowy biznesowe, a dla zarejestrowanych uczestników organizowane będą spotkania indywidualne prowadzące do zawarcia międzynarodowych umów kooperacyjnych. W ten sposób PPNT, który ściśle współpracuje z kilkoma ośrodkami sieci EEN (Enterprise Europe Network) w Polsce i Europie, pomaga w znalezieniu europejskich partnerów, zainteresowanych zakupem technologii od polskich oferentów lub dostarczaniem przedsiębiorcom konkretnych rozwiązań technologicznych.

Jak przekonuje prof. Jacek Guliński, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stworzenie firmy od zera wymaga poszerzenia wiedzy o sprawy zupełnie nie związane z własną specjalizacją, jednak jest możliwe i daje poczucie sukcesu i satysfakcji.

Prof. Guliński jest autorem patentów i technologii z dziedziny chemii krzemoorganicznej. Wspólnie z prof. Bogdanem Marcińcem 20 lat temu założył spin-off, czyli firmę opartą na wiedzy. Unisil do dziś jest spółką aktywną na rynku chemicznym. Do chwili objęcia funkcji prorektora, równolegle do pracy na Wydziale Chemii UAM był zastępcą dyrektora PPNT, kierował Uczelnianym Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Centrum Wspierania Innowacji.

Jego zdaniem, przez lata zaszło wiele zmian na korzyść przedsiębiorczości akademickiej. Uproszczone zostały procedury zakładania start-upów, a programy unijne w istotny sposób pomagają w tworzeniu firm odpryskowych.

Parki naukowo-technologiczne, a w szczególności PPNT to, według prof. Gulińskiego, forpoczta dla gospodarki. Jako przykład sukcesu odniesionego w strukturze poznańskiego parku naukowiec podaje firmę biotechnologiczną Centrum Badań DNA, która otrzymała w ubiegłym roku nagrodę Marszałka i tytuł Lidera Przedsiębiorczości Akademickiej.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce 

ostatnia zmiana: 2011-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności